ДЕНЕСКА СЕ РЕГИСТРИРАНИ 365 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНАТА БРОЈКА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ Е 68332, ОЗДРАВЕНИ СЕ 1059 ПАЦИЕНТИ – ПОЧИНАТИ СЕ 25 ЛИЦА

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 947 тестирања, а регистрирани се 365 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-126, Куманово-27, Штип-19, Прилеп-9, Тетово-33, Велес-26, Битола-7, Охрид-2, Кавадарци-25, Гостивар-22, Гевгелија-12, Струмица-7, Крива Паланка-4, Радовиш-5, Крушево-1, Кочани-2, Пробиштип-1, Македонски Брод-1, Берово-1, Кратово-1, Свети Николе-5, Кичево-3, Ресен-3, Неготино-23.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 1059 оздравени пациенти од: Скопје-152, Куманово-154, Дебар-5, Штип-28, Прилеп-52, Тетово-130, Струга-37, Велес-20, Битола-30, Охрид-64, Кавадарци-40, Гостивар-205, Гевгелија-22, Струмица-3, Крива Паланка-9, Кочани-13, Пробиштип-5, Демир Хисар-10, Македонски Брод-2, Пехчево-4, Берово-8, Валандово-14, Виница-2, Делчево-4, Свети Николе-15, Ресен-10 и Неготино-21.

Починати се 25 лица, дванаесет пациенти од Скопје (74, 79, 75, 66, 75, 80, 82, 67, 75, 70, 71 и 61г), еден од Куманово (67г), тројца од Прилеп (73, 85 и 81г), еден од Струга (81г), двајца од Битола (47 и 74г), двајца од Гостивар (45 и 84г), еден пациент од Гевгелија (75г), еден од Берово (85г), еден од Делчево (87г) и еден пациент од Неготино (65г). Од нив, двајца се починати вон, останатисе се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 68332, бројката на оздравени пациенти е 44705, на починати е 1949, а бројот на активни случаи изнесува 21678. Од вчера се евидентира еден контролен тест, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
• Скопје 29575, активни 10729
• Куманово 4037, активни 650
• Дебар 504, активни 123
• Штип 2896, активни 507
• Прилеп 3383, активни 988
• Тетово 4144, активни 1004
• Струга 1636, активни 450
• Велес 2237, активни 713
• Битола 2426, активни 950
• Охрид 1823, активни 557
• Кавадарци 1477, активни 569
• Гостивар 2864, активни 937
• Гевгелија 840, активни 266 (63 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 144 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 1852, активни 578
• Крива Паланка 487, активни 141
• Радовиш 474, активни 125
• Крушево 145, активни 76
• Кочани 1333, активни 250
• Пробиштип 388, активни 86
• Демир Хисар 211, активни 59
• Македонски Брод 185, активни 39
• Пехчево 108, активни 17
• Берово 424, активни 117
• Валандово 231, активни 52
• Виница 397, активни 137
• Делчево 537, активни 260 (154 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 170, активни 47
• Свети Николе 916, активни 214
• Кичево 1373, активни 454
• Ресен 528, активни 207
• Неготино 731, активни 376 (106 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 947 теста се преку: ИЈЗ-422, ЦЈЗ Скопје-37, Авицена-0, Биотек-0, МАНУ -112, Жан Митрев (Филип Втори)-124, Систина со PCR метода -181, лабораторија Лаор –0, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-0, Инфективна клиника-3, ГАК-26, Синлаб-0, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ (рапид тест) -42, УК Пулмологија со алергологија –0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 349.742 тестирања на Ковид -19.

Сподели на:

Related Posts