Day: декември 7, 2020

ДЕНЕСКА СЕ РЕГИСТРИРАНИ 365 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНАТА БРОЈКА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ Е 68332, ОЗДРАВЕНИ СЕ 1059 ПАЦИЕНТИ – ПОЧИНАТИ СЕ 25 ЛИЦА

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 947 тестирања, а регистрирани се 365 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-126, Куманово-27, Штип-19, Прилеп-9, Тетово-33, Велес-26, Битола-7, Охрид-2, Кавадарци-25, Гостивар-22, Гевгелија-12, Струмица-7, Крива Паланка-4, Радовиш-5, Крушево-1, Кочани-2, Пробиштип-1, Македонски Брод-1, Берово-1, Кратово-1, Свети Николе-5, Кичево-3, Ресен-3, Неготино-23. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира […]

ЗА РИЗИЧНИТЕ ГРУПИ ВАКЦИНАЦИЈАТА Е ПРИОРИТЕТНА И ВИСОКО ПРЕПОРАЧАНА

Министерот за здравство д-р Венко Филипче имаше состанок со директорите на Зравствените домови од цела држава, каде се дискутираше за вакцинацијата против Ковид-19. Организирањето и спроведувањето на процесот на вакцинација против Ковид-19 е од особена важност и вклучува повеќе чинители во државата, посочи Филипче. -За вакцинација на граѓаните ќе се користат постојните вакцинални пунктови во […]

РЕГИСТРИРАНИ 984 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 67311, ОЗДРАВЕНИ 631–ПОЧИНАТИ 24 ЛИЦА

Во последните 24 часа се направени 2995 тестирања и се регистрирани 984 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-398, Куманово-47, Дебар-11, Штип-46, Прилеп-59, Тетово-44, Струга-15, Велес-32, Битола-46, Охрид-28, Кавадарци-29, Гостивар-46, Гевгелија-22, Струмица-24, Крива Паланка-3, Радовиш-8, Крушево-1, Кочани-11, Пробиштип-4, Демир Хисар-1, Македонски Брод-3, Пехчево-2, Берово-15, Валандово-2, Виница-1, Делчево-26, Кратово-4, Свети Николе-8, Кичево-22, Ресен-11, Неготино-15.  Денеска Институтот за […]