ДЕНЕСКА СЕ РЕГИСТРИРАНИ 78 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19-ВКУПНАТА БРОЈКА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 7124, ОЗДРАВЕНИ СЕ 172 ПАЦИЕНТИ, ПОЧИНАТИ СЕ 5 ЛИЦА


Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 894 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-26, Куманово-4, Дебар-1, Штип-17, Тетово-9, Струга-3, Битола-1, Охрид-1, Гостивар-5, Крива Паланка-1, Кочани-1, Пробиштип-3, Виница-1, Свети Николе-5.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 172 оздравени лица од: Скопје-72, Куманово-53, Штип-20, Прилеп-4, Тетово-10, Велес-1, Гостивар-5, Пробиштип-2, Ресен-4, Неготино-1.
Починати се 5 лица, тројца пациенти од Скопје, еден од Куманово и еден пациент од Струга.
На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа двајца пациенти на возраст од 70 и 80 години.
Во ГОБ „8 септември“ починати се пациенти на возраст 77 и 63 години, кај едниот пациент вирусот е докажан постмортем. Во ОБ Струга е починат пациент на 86 години.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 7124, бројката на оздравени пациенти е 3199, на починати е 346, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3579. Во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
• Скопје 3422, активни 1960
• Куманово 801, активни 194
• Дебар 110, активни 58
• Штип 390, активни 157
• Прилеп 281, активни 51
• Тетово 775, активни 391
• Струга 268, активни 169
• Велес 196, активни 42
• Битола 62, активни 23
• Охрид 205, активни 176
• Кавадарци 21, активни 15
• Гостивар 161, активни 93
• Гевгелија 12, активни 3 (2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци) • Струмица 17, активни 9 • Крива Паланка 17, активни 11 • Радовиш 4, активни 0 • Крушево 7, активни 3 • Кочани 75, активни 22 • Пробиштип 29, активни 18 • Демир Хисар 2, активни 1 • Македонски Брод 6, активни 4 • Пехчево 6, активни 3 • Берово 3, активни 0 • Валандово 6, активни 2 • Виница 4, активни 1 • Делчево 1, активни 0 • Кратово 5, активни 2 • Свети Николе 47, активни 42 • Кичево 48, активни 39 • Ресен 122, активни 85 • Неготино 21, активни 5 ( 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)
Направените 894 теста се преку: ИЈЗ –544, МАНУ -96, Жан Митрев (Филип Втори) -71 и Систина со PCR метода -183. Досега во земјата се направени вкупно 68.059 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.
На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 5 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 90 пациенти. На кислородна поддршка се 53 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.
Во болницата во Козле се хоспитализирани 29 возрасни пациенти позитивни на ковид-19 и 4 деца позитивни и суспектни на вирусот.
Во ГОБ „8 Септември“ примени се 6 нови, вкупно хоспитализирани се 122 пациенти. На респираторна машина се 3 пациенти.
Во болницата во Битола се хоспитализирани 37, а во болницата во Штип се хоспитализирани 45 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп и Гостивар се хоспитализирани 94 пациенти – позитивни и сомнителни на ковид-19.
Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)
• Чаир – 402
• Аеродром – 155
• Бутел – 170
• Гази Баба – 201
• Центар – 149
• Карпош – 166
• Сарај – 150
• Кисела Вода – 110
• Ѓорче Петров – 115
• Студеничани – 107
• Шуто Оризари – 95
• Арачиново – 51
• Илинден – 35
• Петровец – 17
• Чучер Сандево – 18
• Сопиште – 9
• Зелениково-8
• Странец – 2
• Нераспределен- 0

Сподели на:

Related Posts