Day: јули 6, 2020

ПРЕКУ ИПА 3 ИНСТРУМЕНТОТ ИНВЕСТИЦИИ ЗА ОПРЕМУВАЊЕ И УНАПРЕДУВАЊЕ НА ОДДЕЛЕНИЈАТА ЗА ИНТЕНЗИВНА НЕГА

Mинистерот за здравство, доц. д-р. Венко Филипче, на вчерашната средба во Охрид со специјализантите и младите лекари ги истакна и можностите кои се нудат на јавното здравство преку усогласувањето со законодавството на Европската унија, како и новите можности кои ги нудат програмите. Во таа насока, тој истакна дека преку ИПА 3 инструментот првпат се наменети […]

ДЕНЕСКА СЕ РЕГИСТРИРАНИ 78 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19-ВКУПНАТА БРОЈКА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 7124, ОЗДРАВЕНИ СЕ 172 ПАЦИЕНТИ, ПОЧИНАТИ СЕ 5 ЛИЦА

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 894 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-26, Куманово-4, Дебар-1, Штип-17, Тетово-9, Струга-3, Битола-1, Охрид-1, Гостивар-5, Крива Паланка-1, Кочани-1, Пробиштип-3, Виница-1, Свети Николе-5. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 172 оздравени лица од: Скопје-72, Куманово-53, Штип-20, Прилеп-4, Тетово-10, Велес-1, Гостивар-5, […]