ДЕНЕСКА СЕ РЕГИСТРИРАНИ 982 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНАТА БРОЈКА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ Е 73025 ОЗДРАВЕНИ СЕ 556 ПАЦИЕНТ – ПОЧИНАТИ СЕ 19 ЛИЦА

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2805 тестирања, а регистрирани се 982 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-456, Куманово-24, Дебар-2, Штип-23, Прилеп-69, Тетово-36, Струга-38, Велес-26, Битола-45, Охрид-42, Кавадарци-43, Гостивар-34, Гевгелија-14, Струмица-28, Крива Паланка-2, Радовиш-7, Крушево-2, Кочани-15, Пробиштип-3, Демир Хисар-1, Македонски Брод-3, Пехчево-4, Валандово-7, Виница-6, Делчево-15, Кратово-1, Свети Николе-4, Кичево-16, Ресен-7, Неготино-9.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 556 оздравени пациенти од: Скопје-176, Куманово-23, Штип-31, Прилеп-32, Тетово-48, Струга-1, Велес-26, Битола-30, Кавадарци-21, Гостивар-63, Гевгелија-12, Струмица-9, Крива Паланка-8, Радовиш-5, Кочани-9, Пробиштип-7, Македонски Брод-1, Пехчево-1, Берово-5, Валандово-1, Виница-2, Кратово-2, Свети Николе-11, Кичево-14, Ресен-7 и Неготино-11.
Починати се 19 лица, четири пациенти од Скопје (82, 53, 74 и 84г), еден од Куманово (87г), еден од Струга (78г), еден од Велес (53г), еден од Битола (86г), двајца пациенти од Охрид (76 и 80г), еден од Кавадарци (65г), двајца од Гостивар (75 и 56г), четири пациенти од Крива Паланка (66, 40, 72 и 67г), еден од ПЕ Делчево-Македонска Каменица (81г) и еден пациент од Кратово (65г). Од нив двајца се починати вон, останатите се починати во болнички услови.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 73025, бројката на оздравени пациенти е 48726, на починати е 2096, а бројот на активни случаи изнесува 22203. Од вчера се евидентитра еден контролен тест, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
• Скопје 31554, активни 11425
• Куманово 4231, активни 661
• Дебар 547, активни 153
• Штип 3045, активни 485
• Прилеп 3643, активни 964
• Тетово 4367, активни 998
• Струга 1763, активни 458
• Велес 2418, активни 692
• Битола 2630, активни 911
• Охрид 2016, активни 620
• Кавадарци 1659, активни 626
• Гостивар 3054, активни 845
• Гевгелија 926, активни 282 (66 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 156 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 1994, активни 579
• Крива Паланка 519, активни 125
• Радовиш 512, активни 132
• Крушево 152, активни 74
• Кочани 1416, активни 261
• Пробиштип 402, активни 66
• Демир Хисар 218, активни 55
• Македонски Брод 196, активни 37
• Пехчево 119, активни 23
• Берово 441, активни 95
• Валандово 253, активни 60
• Виница 417, активни 125
• Делчево 598, активни 287 (169 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 172, активни 27
• Свети Николе 968, активни 205
• Кичево 1437, активни 381
• Ресен 556, активни 187
• Неготино 802, активни 364 (122 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)
Направените 2805 теста се преку: ИЈЗ-558, ЦЈЗ Скопје-71, Авицена-311, Биотек-257, МАНУ -213, Жан Митрев (Филип Втори)-135, Систина со PCR метода -163, лабораторија Лаор –49, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-79, Инфективна клиника-9, ГАК-0, Синлаб-61, Ремедика-17, лабораторија болница Козле-17, ЈЗУ (рапид тест) -862, УК Пулмологија со алергологија –3, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 363.021 тестирања на Ковид -19.

Сподели на:

Related Posts