РЕГИСТРИРАНИ 883 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 77134, ОЗДРАВЕНИ СЕ 536 ПАЦИЕНТИ – ПОЧИНАТИ 29 ЛИЦА

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2827 тестирања, а регистрирани се 883 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-345, Куманово-37, Дебар-10, Штип-32, Прилеп-54, Тетово-32, Струга-21, Велес-39, Битола-36, Охрид-34, Кавадарци-29, Гостивар-19, Гевгелија-32, Струмица-44, Крива Паланка-7, Радовиш-12, Крушево-1, Кочани-25, Пробиштип-2, Демир Хисар-1, Македонски Брод-1, Пехчево –4, Валандово-8, Виница-5, Делчево-1, Кратово-3, Свети Николе-12, Кичево-16, Ресен-4, Неготино-17.  
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 536 оздравени пациенти од: Скопје-153, Куманово-23, Штип-17, Прилеп-30,  Тетово-43, Струга-26, Велес-26, Битола-40, Охрид-18, Кавадарци-21, Гостивар-41, Гевгелија-15, Струмица-13, Крива Паланка-5, Радовиш-6, Крушево-1, Кочани-3, Пробиштип-3, Валандово-5, Виница-1, Делчево-3, Кратово-3, Свети Николе-13, Кичево-9, Ресен-8 и Неготино-10.
Во болнички услови починати се 29 лица, дванаесет пациенти од Скопје (72, 75, 80, 70, 84, 54, 64, 33, 78,78,48 и 64г.), два пациенти од Куманово (63 и 82г.), три пациенти од Прилеп (76, 67 и 87г.), двајца од Тетово (65 и 72г.), пациент од Струга (81г.), двајца од Велес (77 и 80г.), два пациенти од Битола (64 и 65г.), двајца од Гостивар (63 и 74г.), пациент од Валандово (83г.) и двајца од Кичево (78 и 73г.).
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 77134, бројката на оздравени пациенти е 52949, на починати е 2254, а бројот на активни случаи изнесува 21931. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:• Скопје 33313,  активни 11713• Куманово 4412, активни 613• Дебар 585, активни 171• Штип 3152, активни 409• Прилеп 3866, активни 868• Тетово 4535, активни 986• Струга 1868, активни 413• Велес 2573, активни 652• Битола 2797, активни 815• Охрид 2168, активни 623• Кавадарци 1832, активни 620• Гостивар 3183, активни 717• Гевгелија 1026, активни 319 (70 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 175 на Богданци и 12 се странски државјани)• Струмица 2122, активни 616• Крива Паланка 550, активни 126• Радовиш 564, активни 138• Крушево 152, активни 69• Кочани 1502, активни 285• Пробиштип 421, активни 62• Демир Хисар 225, активни 45• Македонски Брод 207, активни 34• Пехчево 127, активни 22• Берово 463, активни 95• Валандово 269, активни 59• Виница 425, активни 106• Делчево 637, активни 285 (177 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)• Кратово 180, активни 25• Свети Николе 1004, активни 171• Кичево 1495, активни 338• Ресен 582, активни 162• Неготино 899, активни 374 (143 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)
Направените 2827 теста се преку: ИЈЗ-852, ЦЈЗ Скопје-86,  Авицена-189, Биотек-220, МАНУ -168,  Жан Митрев (Филип Втори)-176, Систина со PCR метода -143, лабораторија Лаор –48, Судска медицина-7, ЦЈЗ Битола-55, Инфективна клиника-7, ГАК-0, Синлаб-25, Ремедика-11, лабораторија болница Козле-18, ЈЗУ (рапид тест) -821, УК Пулмологија со алергологија –1, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 376.565 тестирања на Ковид -19.

Сподели на:

Related Posts