Day: мај 27, 2020

ДЕНЕСКА СЕ ПОТВРДЕНИ 25 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19-ВКУПНАТА БРОЈКА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 2039, ОЗДРАВЕНИ СЕ 17 ПАЦИЕНТИ-ПОЧИНАТИ 3 ЛИЦА

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 17 оздравени пациенти во: Скопје-11, Куманово-4, Тетово-1 и Велес-1. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина пациент од Струга (58г) и пациент од Скопје (47г) и двајцата долго време поставени на механичка вентилација. Во ГОБ „8 септември“ почина пациент од Тетово (41г) […]

ФИЛИПЧЕ: ЗДРАВСТВОТО ОДЛИЧНО СЕ СПРАВИ СО ПАНДЕМИЈАТА

Во вечерашното интервју на телевизија Алсат М, Министерот за здравство Доц. д-р. Венко Филипче зборувајќи за состојбата со коронавирусот оцени дека здравствениот систем и здравствените работници одлично се справија со пандемијата. „Нашите здравствени работници одговорија многу брзо и на највисоко експертско- стручно ниво. И во однос на раната детекција и превенцијата и во однос на […]

ОД ДЕНЕСКА ПРЕСТАНУВА ДА ВАЖИ ОДЛУКАТА ЗА ЗАБРАНА И ПОСЕБЕН РЕЖИМ НА ДВИЖЕЊЕ-ЗАДОЛЖИТЕЛНО НОСЕЊЕ ЗАШТИТНА ОПРЕМА , МИЕЊЕ РАЦЕ И ОДРЖУВАЊЕ НА ПОТРЕБНАТА ДИСТАНЦА

Од денеска целосно престанува да важи Одлуката за забрана и посебниот режим на движење на граѓаните на територијата на Република Северна Македонија. Оваа одлука е донесена врз база на детална анализа за досегашниот три месечен период откако е дијагностициран првиот случај со коронавирус во земјава. Заклучокот е дека соодветно се почитуваат препораките и алгоритмите на […]