Day: јуни 1, 2021

РЕГИСТРИРАНИ 37 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 155.304, ОЗДРАВЕНИ 90 ПАЦИЕНТИ, ПОЧИНАТИ 10 ЛИЦА

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 3.108 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на КОВИД-1 од: Скопје – 15, Куманово – 5, Прилеп – 3, Тетово, Гостивар, Кавадарци, Охрид и Кичево – по 2, Битола, Струмица, Неготино и Радовиш – по едно лице. […]

ВО ТЕКОТ НА ВЧЕРАШНИОТ ДЕН АПЛИЦИРАНИ 14.763 ВАКЦИНИ, ВКУПНО ВАКЦИНИРАНИ 433.787 ГРАЃАНИ

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица кои изразиле желба за вакцинација преку веб платформата vakcinacija.mk е 433.787 граѓани.   На вакциналните пунктови во државата, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 236.878 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 2.057 граѓани, а вкупно […]