Day: април 22, 2020

ДЕМАНТ ОД КЛИНИКАТА ЗА ИНФЕКТИВНИ БОЛЕСТИ ЗА ИНФОРМАЦИИТЕ КОИ ИЗЛЕГОА ВО МЕДИУМИТЕ ЗА ЧЕТИРИМЕСЕЧНОТО БЕБЕ КОЕ СЕ ЛЕКУВА ВО ОВАА КЛИНИКА

Ви испраќаме соопштение за јавност од Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби, во однос на информациите кои излегоа во медиумите и пристигнатите прашања на нашата официјална е-меил адреса за четиримесечното бебе кое се лекува на оваа Клиника: Во целата оваа вонредна ситуација и напорот со кој се соочуваат вработените на Инфективна клиника во борбата […]

ОЗДРАВЕНИ СЕ 48 ПАЦИЕНТИ, ПОТВРДЕНИ 28 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 -ВКУПНАТА БРОЈКА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ Е 1259, ПОЧИНА 1 ЛИЦЕ

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 48 излекувани пациенти. Од нив 6 пациенти од болничко лекување и 42 кои се лекуваа во домашни услови. Излекувани пациенти на домашно лекување се евидентирани во: Куманово -1, Битола -1, Скопје-19, Тетово -16, Штип – 1, Радовиш -4. Во ГОБ „8 сетпември“ почина пациент […]

ЕВРОПСКА НЕДЕЛА НА ИМУНИЗАЦИЈА:УСПЕШНО СЕ СПРАВИВМЕ СО ЕПИДЕМИЈАТА НА МОРБИЛИ -СО МРП ВАКЦИНА СЕ ВАКЦИНИРАА 49 ИЛЈАДИ ГРАЃАНИ

Европската недела на имунизација (EIW) ја промовира основната порака – имунизацијата е неопходна за да се спречат болести и да се заштити животот. Вакцинацијата е признаена е како една од најуспешните и најекономични здравствени мерки во светот. Вакцинацијата спасува милиони луѓе од болести, инвалидитети и смрт секоја година. Достапни се ефективни и безбедни вакцини, кои […]