Day: април 23, 2020

ОЗДРАВЕНИ СЕ 29 ПАЦИЕНТИ, ПОТВРДЕН Е 41 НОВ СЛУЧАЈ НА КОВИД 19 – ВКУПНАТА БРОЈКА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ Е 1300

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 29 излекувани пациенти. Од нив 4 пациенти од болничко лекување и 25 кои се лекуваа во домашни услови. Излекувани пациенти на домашно лекување се евидентирани во: Скопје – 21, Битола -3 и Струмица-1. Во изминатите 24 часа потврден е 41 нов случај на ковид-19. […]

ОД ДЕНЕС ЗАДОЛЖИТЕЛНО НОСЕЊЕ НА ЗАШТИТНА ОПРЕМА ЗА ПОКРИВАЊЕ НА НОСОТ И УСТАТА

За заштита од коронавирусот на населението од денес за сите граѓани започнува да важи уредбата на Владата за носење на лична заштитна опрема за носот и устата и која може да биде: респираторна маска, хируршка маска за еднократна употреба, текстилна маска за повеќекратна употреба, памучна марама или шал, бандана и слично. Физичката прекривка на носот […]