Day: мај 4, 2020

ДЕНЕСКА ПОТВРДЕНИ 7 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19, ОЗДРАВЕНИ СЕ 47 ПАЦИЕНТИ, ПОЧИНА 1 ЛИЦЕ

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 47 оздравени пациенти во: Скопје-9, Куманово-9, Прилеп-8, Тетово-13, Охрид-1, Гостивар-5, Кочани-1 и Крива Паланка-1. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина еден пациент од Скопје на 65 годишна возраст, хоспитализиран на клиниката од 27 април. Во изминатите 24 часа направени се 113 […]

ОД ДЕНЕСКА ПОЧНА ДИСПЕРЗИЈА НА ОНКОЛОШКАТА ТЕРАПИЈА ЗА ПАЦИЕНТИТЕ СО МАЛИГНИ ЗАБОЛУВАЊА

Од денеска почна дисперзија на онколошката терапија за пациентите со малигни болести Од денеска почна дисперзија на терапијата за дел од пациентите со малигни болести од другите градови и населени места од државата. Пациентите со одредени онколошки заболувања веќе нема да патуваат во Скопје на Клиниката за онкологија и радиотерапија и својата редовна доза терапија […]