Day: мај 7, 2020

КЛИНИКАТА ЗА ПУЛМОЛОГИЈА И АЛЕРГОЛОГИЈА СЕ ЗАБЛАГОДАРУВА ЗА ДОНАЦИЈАТА „УВ ГАРД“ ОД МАКЕДОНСКИТЕ ИНОВАТОРИ

Универзитетската клиника за пулмологија и алергологија изразува благодарност за донацијата на „УВ Гард“ за дезинфекција на површини и воздух од вируси и бактерии, изум од македонските иноватори Ивица Поцков и Никола Глигоров. Овој апарат дезинфицира и површини и воздух, 360 степени наоколу. Ги уништува микроорганизмите кои доаѓаат во контакт со светлината, им ги уништува нуклеинските […]

СО ПОДДРШКА ОД ШВАЈЦАРСКАТА АМБАСАДА ВО НАЈКРАТОК РОК ПОСТАВЕНА МОНТАЖНАТА МОДУЛАРНА БОЛНИЦА, КОЈА ЌЕ ПРЕРАСНЕ ВО УРГЕНТЕН ЦЕНТАР НА ИНФЕКТИВНАТА КЛИНИКА

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, заедно со амбасадорката на Швајцарија во Република Северна Македонија, нејзината екселенција Сибил Зутер и министерот за локална самоуправа Горан Милевски, денеска ја посетија монтажната болница, поставена до Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби. Монтажните модули се набавени и поставени со финансиска поддршка од Швајцарската амбасада, со што […]

ДЕНЕСКА ПОТВРДЕНИ 33 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНАТА БРОЈКА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 1572 ЛИЦА

Денеска се потврдени 33 нови случаи на Ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани 1572 лица. Оздравени се 22 пациенти – почина едно лице Институтот за јавно здравје, денеска, регистрира 22 оздравени пациенти во: Скопје-2, Куманово-6, Штип-3, Прилеп-7, Тетово-1, Струга-1, Кочани-2.На пат кон Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина пациент од […]