ДЕНЕСКА ПОТВРДЕНИ 33 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНАТА БРОЈКА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 1572 ЛИЦА

Денеска се потврдени 33 нови случаи на Ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани 1572 лица. Оздравени се 22 пациенти – почина едно лице

Институтот за јавно здравје, денеска, регистрира 22 оздравени пациенти во: Скопје-2, Куманово-6, Штип-3, Прилеп-7, Тетово-1, Струга-1, Кочани-2.
На пат кон Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина пациент од Велес на 70 годишна возраст, кој од 4 мај бил хоспитализиран на инфективното одделение во болницата во Велес, а поради влошување на состојбата бил препратен во Скопје.

Во изминатите 24 часа направени се 332 тестирања, а потврдени се 33 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-11, Куманово-2, Штип-1, Прилеп-5, Тетово-2, Велес-9, Битола-2, Крива Паланка-1.

Согласно ова вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 1572, бројката на оздравени пациенти е 1079, на починати е 89, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 404. Последната дистрибуција по градови е следна:
•        Скопје – 526
        Куманово – 404
        Дебар – 51
        Штип-35
        Прилеп –1667
        Тетово – 95
        Струга – 67
        Велес – 95
        Битола –22
        Охрид –15
        Кавадарци – 5  
        Гостивар –17
        Гевгелија – 4
        Струмица – 2
        Крива Паланка-6
        Радовиш – 4
        Крушево – 3
        Кочани – 31
        Пробиштип – 2
        Кичево – 2
        Неготино -9 (*7 заболени лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)        
        Демир Хисар – 1
        Македонски Брод -2
        Пехчево- 2
        Делчево-1
        Валандово -1
        Виница – 2
        Кратово-1

Направените 332 теста се преку: ИЈЗ –218, Ветеринарен ф-тет -17, Авицена –13, Биотек -22, Филип Втори (Жан Митрев) –19, Систина со PCR метода  -23 и МАНУ -20.  Досега во земјата се направени вкупно 18.168 тестирања на ковид -19.
Во изминатото деноноќие на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби примени се 3 пациенти, а вкупно хоспитализирани 44. На кислородна поддршка се 15, а на механичка вентилација 4 пациенти.

Во ГОБ „8 септември“ примени се 8 нови пациенти, а вкупно хоспитализирани 18. На респираторна машина е 1 пациент, а уште 2 се со потешка клиничка слика.

Во болницата во Битола се лекуваат 4 пациенти, а на домашно лекување се следат 3 пациенти. Во болницата во Штип се хоспитализирани вкупно 6, а уште 1 пациент се следи на домашно лекување.

На инфективните одделенија во Прилеп, Велес, Куманово, Охрид и Тетово се хоспитализирани 54 позитивни и суспектни на ковид-19.

Сподели на:

Related Posts