Day: мај 13, 2020

ДЕНЕСКА СЕ ПОТВРДЕНИ 20 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19-ВКУПНАТА БРОЈКА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 1694-ПОЧИНАТИ СЕ 3 ЛИЦА

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 24 оздравени пациенти во: Скопје-12, Прилеп-7, Тетово-3, Кавадарци-1, Пехчево-1. Починати се 3 лица. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина пациентка од Прилеп на 59 години, хоспитализирана на од 7 мај. Во ОБ Велес почина пациент од Велес на 76 […]

ДЕНЕСКА ПОЧНА ТАРГЕТИРАНИОТ СКРИНИНГ СО ПСР ТЕСТОВИ-ПРВИ СЕ ТЕСТИРААТ ВРАБОТЕНИТЕ ВО ГРАДИНКИТЕ

Министерството за здравство информира дека денеска почна таргетираниот скрининг на одредени критични категории на пациенти за КОВИД-19. „Од денеска почнува скринингот на одредени критични категории. Почнуваме со вработените во градинките, со цел паралелно на овој процес со кој се прави изготвување на протоколот за работа на градинките, тие да се ставаат во функција. Сметаме дека […]