Day: мај 28, 2020

ДЕНЕСКА СЕ ПОТВРДЕНИ 38 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19-ВКУПНАТТА БРОЈКА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 2077, ОЗДРАВЕНИ СЕ 16 ПАЦИЕНТИ-ПОЧИНАТИ 3 ЛИЦА

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 16 оздравени пациенти во: Скопје-1, Куманово-1, Прилеп-4, Велес-9, Битола-1. Починаа двајца пациенти од Тетово. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина 74 годишен пациент, лекуван на клиниката од 21 мај. Во ГОБ „8 септември“ почина пациент на возраст од 57 години, хоспитализиран […]

ФИЛИПЧЕ: ЛЕКАРИТЕ СПЕЦИЈАЛИСТИ ВО БОЛНИЦИТЕ ЗЕМААТ ПОМЕЃУ 85 И 170 ИЛЈАДИ ДЕНАРИ НЕТО ПЛАТА ВО ЗАВИСНОСТ ОД БРОЈОТ НА ДЕЖУРСТВА, ПЛАТИТЕ ВО ЗДРАВСТВОТО РАСТАТ

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, во вчерашното гостување во дебатната емисија „Топ Тема“ на телевизија Телма, потенцираше дека зголемување од 20% плата за два месеци ќе добијат сите кои биле ангажирани со лекување на ковид пациентите. „Зголемување ќе добијат вработените во Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби, Градската општа болница „8 Септември“, […]

ПОРОДИЛНОТО ОТСУСТВО ПРОДОЛЖУВА ДА ВАЖИ ДО ЗАВРШУВАЊЕТО НА ВРЕМЕНИТЕ МЕРКИ

Министерството за здравство информира дека согласно уредбата со законска сила донесена од Владата на Република Северна Македонија, породилното отсуство продолжува да важи до завршување на времените мерки за справување со вирусот COVID-19, со цел да се обезбеди заштита и грижа на децата. Секоја работничка на која и завршило отсуството од работа поради бременост, раѓање или […]

ГО ВРАЌАМЕ ЖИВОТОТ ВО НОРМАЛА САМО ЗАЕДНИЧКИ МОЖЕ ДА ЈА НАДМИНЕМЕ ОВАА СОСТОЈБА ОД КОЈА ЌЕ ИЗЛЕЗЕМЕ ПОСИЛНИ И ПОМУДРИ

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче изјави дека почнува да се враќа животот во нормала и почнуваат да се отвораат бизните, се враќа слободното движење, а наскоро ќе се отворат и границите. „Се отвораме како што тоа го прават сите земји околу нас и во светот. Сега сме исправени пред два избора. Да се […]