Day: јуни 19, 2020

ШИРОКИОТ ПРИСТАП НА ТЕСТИРАЊЕ МОЖЕБИ НЕ НОСИ ПОЕНИ НА МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО, НО Е ВО ИНТЕРЕС НА ЈАВНОТО ЗДРАВЈЕ

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче во вчерашното гостување во емисијата „Клик Плус“ на ТВ21 потенцираше дека со широкиот пристап на тестирање на сите контакти од висок ризик за кратко време се идентификувани огромен број на асимтоматски носители на вирусот. „На почетокот на овој бран се соочивме со една ситуација, кластери од семејни настани […]

ДЕНЕСКА СЕ ПОТВРДЕНИ 156 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНАТА БРОЈКА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 4820 , ОЗДРАВЕНИ СЕ 27 ПАЦИЕНТИ– ПОЧИНАТИ СЕ 6 ЛИЦА

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1227 тестирања, а регистрирани се 156 нови случаи на ковид-19 во: Скопје- 100, Куманово-11, Дебар-1, Штип-6, Прилеп-1, Тетово-19, Струга-2, Велес-6, Битола-1, Охрид-1, Кавадарци-1, Гостивар-1, Гевгелија-1, Кочани-3, Кратово-1, Свети Николе-1. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 27 оздравени пациенти од: Скопје-10, Штип-3, Тетово-10, Велес-1, Битола-1 […]