Day: јули 3, 2020

ДЕНЕСКА СЕ РЕГИСТРИРАНИ 165 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19-ВКУПНАТА БРОЈКА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 6787, ОЗДРАВЕНИ СЕ 128 ПАЦИЕНТИ-ПОЧИНАТИ СЕ 7 ЛИЦА

Денеска се регистрирани 165 нови случаи на ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани 6787 Оздравени се 128 пациенти – починати се 7 лица Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1454 тестирања, а регистрирани се 165 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-71, Куманово-15, Дебар-1, Штип-10, Прилеп-5, Тетово-20, Струга-3, Велес-1, Битола-3, […]

ОХРИДСКАТА БОЛНИЦА Е ПОЗНАТА ПО СВОЈАТА ЕКСПЕРТИЗА – ЗА ДВЕ ГОДИНИ КАДАРОТ ВО БОЛНИЦАТА Е ЗАЈАКНАТ СО НАД 70 ЗДРАВСТВЕНИ РАБОТНИЦИ

Министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче, денеска ја посети Општата болница во Охрид, каде оствари средба со директорот и вработените во оваа јавноздравствена установа, истакнувајќи ја експертизата и искуството на медицинскиот персонал во многу области и нивниот успех во третманот на огромен број пациенти во сите изминати години. -Болницата во Охрид е еден од […]

КЛИНИЧКИОТ КАМПУС СО КОМПЛЕТНО НОВ ЛИК, НЕМА ПОВЕЌЕ СООБРАЌАЕН МЕТЕЖ

Во изминатиот период, во клиничкиот кампус „Мајка Тереза“ интензивно се работи за подобрување на инфраструктурата. Направени се неколку реконструкции, корекции и изработка на решенија за подобра експлоатација на инфраструктурата. Реконструирана и рехабилитирана е постојната улична мрежа и целосно решен проблемот со влезовите и со излезите од комплексот кон градските улици. Поставена е вертикална и хоризонтална […]