Day: октомври 27, 2020

ДЕНЕСКА СЕ РЕГИСТРИРАНИ 628 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19 – ВКУПНАТА БРОЈКА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ Е 27827, ОЗДРАВЕНИ СЕ 531 ПАЦИЕНТИ – ПОЧИНАТИ СЕ 15 ЛИЦА

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2236 тестирања, а регистрирани се 628 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-353, Куманово-33, Штип-13, Прилеп-36, Тетово-33, Струга-11, Велес-34, Битола-28, Охрид-17, Кавадарци-7, Гостивар-7, Струмица-20, Крива Паланка-6, Радовиш-2, Пробиштип-3, Демир Хисар-1, Македонски Брод-2, Берово-2, Виница-1, Делчево-4, Свети Николе-6, Кичево-6, Ресен-1, Неготино-2. Денеска Институтот за јавно здравје […]

ИЗВЕШТАЈ ИЈЗ: СКОПЈЕ СО НАЈГОЛЕМ БРОЈ РЕГИСТРИРАНИ – НАЈГОЛЕМ ДЕЛ ОД ЗАБОЛЕНИТЕ НА ВОЗРАСТ ОД 30 ДО 39 ГОДИНИ

Неделен извештај на Институтот за јавно здравје, кој се однесува на периодот од 19 до 25 октомври 2020 – тестирани се вкупно 13.993 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање за присуство на SARS-CoV-2, зголемување од (5,9%), во однос на минатата недела. Регистрирани сe 3.410 нови позитивни случаи од 35 градови во државата […]

ИЈЗ ДНЕВНО ЌЕ ПРАВИ ДО 1000 ТЕСТОВИ, 150 ПОВЕЌЕ ОД ДОСЕГАШНИТЕ

Во Институтот за јавно здравје од денеска, покрај постојното приемно одделение ќе функционира уште едно одделение за прием со лаборант и администратор со што ќе се забрза процедурата за земање тестови за Ковид-19. На овој начин, ќе се растовари приемното одделение имајќи предвид дека пациентите кои доаѓаат за тестирање ќе бидат распределени на два пункта.  […]

РЕГИСТРИРАНИ 247 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНА БРОЈКА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 27.199, ОЗДРАВЕНИ 321 ПАЦИЕНТ, ПОЧИНАТИ 15 ЛИЦА

Во последните 24 часа се направени 737 тестирања, а регистрирани се 247 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-116, Куманово-4, Штип-12, Прилеп-23, Тетово-10, Струга-12, Велес-7, Битола-8, Охрид-14, Кавадарци-2, Гостивар-10, Струмица-6, Крива Паланка-3, Радовиш-2, Кочани-3, Пробиштип-5, Демир Хисар-1, Македонски Брод-1, Кичево-6 и Ресен-2 Институтот за јавно здравје, денеска, регистрира 321 оздравен пациент од: Скопје-189, Куманово-12, Дебар-1, Штип-9, […]