Day: ноември 6, 2020

ДЕНЕСКА СЕ РЕГИСТРИРАНИ 1128 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19 – ВКУПНАТА БРОЈКА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ Е 37499, ОЗДРАВЕНИ СЕ 307 ПАЦИЕНТИ – ПОЧИНАТИ СЕ 12 ЛИЦА

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3082 тестирања, а регистрирани се 1128 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-569, Куманово-51, Дебар-12, Штип-35, Прилеп-43, Тетово-50, Струга-16, Велес-45, Битола-57, Охрид-38, Кавадарци-35, Гостивар-10, Гевгелија-14, Струмица-33, Крива Паланка-5, Радовиш-11, Крушево-2, Кочани-22, Пробиштип-5, Демир Хисар-5, Македонски Брод-1, Берово-3, Валандово-1, Виница-4, Делчево-8, Кратово-3, Свети Николе-8, Кичево-27, Ресен-7, […]

МИНИСТЕРОТ ФИЛИПЧЕ: ТРАНСПЛАНТАЦИЈАТА Е ЗРАК НА НАДEЖ ЗА ПАЦИЕНТИТЕ, НИВНИТЕ СЕМЕЈСТВА И ОПШТЕСТВОТО

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче вчера учествуваше на панел дискусија на тема „Органодарителство – состојба и предизвици“, во организација на сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска. Целта на панел дискусијата е подигнување на јавната свест за дарување на органи и развој на трансплантацијата во нашата држава. Покрај претседателот и првата дама присуствуваше и Националниот […]