Day: ноември 10, 2020

ДЕНЕСКА СЕ РЕГИСТРИРАНИ 947 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19 – ВКУПНАТА БРОЈКА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ Е 41222, ОЗДРАВЕНИ СЕ 691 ПАЦИЕНТИ – ПОЧИНАТИ СЕ 30 ЛИЦА

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3042 тестирања, а регистрирани се 947 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-530, Куманово-30, Дебар-3, Штип-15, Прилеп-38, Тетово-54, Струга-18, Велес-22, Битола-43, Охрид-43, Кавадарци-8, Гостивар-25, Гевгелија-3, Струмица-23, Крива Паланка-4, Радовиш-7, Крушево-2, Кочани-3, Пробиштип-8, Демир Хисар-4, Македонски Брод-5, Пехчево-1, Берово-2, Валандово-2, Виница-1, Делчево-5, Кратово-4, Свети Николе-8, Кичево-25, […]

ФИЛИПЧЕ: НА ИНТЕРНИТЕ КЛИНИКИ ИМА СЛОБОДНИ КРЕВЕТИ, ПРИСТАП ДО КИСЛОРОД И СÉ ШТО Е ПОТРЕБНО ЗА ЛЕКУВАЊЕ НА ПАЦИЕНТИТЕ СО КОВИД

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче денеска во изјава за медиуми се осврна на состојбата со болничките капацитети, особено на интерните клиники кои од неодамна хоспитализираат пациенти со Ковид-19.Согласно утринскиот извештај на установите кои згрижуваат ковид пациенти, на Кожната клиника во ковид центарот се лекуваат 18 пациенти, на Клиниката за неврологија 20, а на […]

ПОЧНА ВАКЦИНАЦИЈАТА ПРОТИВ СЕЗОНСКИ ГРИП

Од денеска почна вакцинацијата против сезонски грип. Граѓаните можат да закажат термини за бесплатно вакцинирање преку својот матичен лекар.Вакцинацијата почна во здравствените домови во Скопје, Велес, Неготино и општата болница во Кавадарци; утре во здравствените домови во Teтово, Гостивар, Кичево, Охрид, Струга, Вевчани, Македонски Брод и Ростуше и Општа болница со проширена дејност Дебар; во […]

ДОНАЦИЈА ОД МЕДИЦИНСКА ОПРЕМА ЗА МАКЕДОНСКОТО ЗДРАВСТВО ПРИСТИГНА ОД ОБЕДИНЕТИТЕ АРАПСКИ ЕМИРАТИ

Во духот на билатералните пријателски односи меѓу Република Северна Македонија и Обединетите Арапски Емирати вчера на аеродромот во Скопје пристигна 10 тони помош за борбата против пандемијата предизвикана од коронавирусот. Доделената помош е во рамките на Емиирејтс еид (ЕMIRATES AID – COVID19 GLOBAL RESPONSE) под покровителство на Шеикот престолонаследник и заменик врховен командант на вооружените […]