Day: јануари 4, 2021

СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ДОБИВА 800 ИЛЈАДИ ДОЗИ ОД ФАЈЗЕР, 5.850 СТИГААТ ВО ФЕВРУАРИ

Република Северена Македонија ќе добие 800 000 вакцини против КОВИД-19 од производителот Фајзер. Министерот за здравство д-р Венко Филипче,  во директни преговори со овој производител, обезбеди вакцини за цела 2021 година. Договорот беше дефиниран утрово во телефонски разговор на министерот Филипче и висок претставник на компанијата производител на вакцини против КОВИД-19. Првите 5850 дози вакцини […]

РЕГИСТРИРАНИ 237 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 84024, ОЗДРАВЕНИ 460 ПАЦИЕНТИ – ПОЧИНАТИ 8 ЛИЦA

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1525 тестирања, а регистрирани се 237 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-123, Куманово-15,  Дебар-1, Штип-4, Прилеп-8, Тетово-7, Струга-11, Велес-5, Битола-5, Охрид-13, Кавадарци-11, Гевгелија-6, Струмица-5, Крива Паланка-3, Радовиш-2, Кочани-3, Пробиштип-1, Демир Хисар-1, Берово-2, Виница-1, Свети Николе-1,Кичево-2, Ресен-1, Неготино-6.   Институтот за јавно здравје регистрира 460 […]

РЕГИСТРИРАНИ 46 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 83789, ОЗДРАВЕНИ 526 ПАЦИЕНТИ – ПОЧИНАТИ 12 ЛИЦA

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 378 тестирања, а регистрирани се 46 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-22, Куманово-2,  Прилеп-1, Тетово-1, Струга-7, Охрид-3, Кавадарци-4, Гостивар-3, Македонски Брод-1, Ресен-1, Неготино-1.  Институтот за јавно здравје регистрира 526 оздравени пациенти од: Скопје-295, Куманово-13,  Штип-7, Прилеп-39,  Тетово-12, Струга-3, Велес-4, Битола-9, Охрид-33, Кавадарци-41, Гостивар-9, Гевгелија-4, […]

РЕГИСТРИРАНИ 414 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 83743, ОЗДРАВЕНИ 496 ПАЦИЕНТИ – ПОЧИНАТИ 7 ЛИЦA

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1619 тестирања, а регистрирани се 414 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-187, Куманово-10,  Дебар-10, Штип-7, Прилеп-17, Тетово-12, Струга-7, Велес-10, Битола-12, Охрид-28, Кавадарци-24, Гостивар-12, Гевгелија-4, Струмица-10, Крива Паланка-7, Радовиш-4, Крушево-1, Кочани-10, Пробиштип-2, Демир Хисар-1, Македонски Брод-1, Пехчево-1, Берово-3, Валандово-1, Виница-2, Свети Николе-1, Кичево-9, Ресен-7, Неготино-14. […]

МИНИСТЕРОТ ФИЛИПЧЕ ГО ПОСЕТИ ПРВОТО РОДЕНО БЕБЕ ВО 2021 ГОДИНА

Министерот за здравство д-р Венко Филипче ја посети Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје, каде синоќа на една минута после полноќ се роди првото бебе во 2021 година. Триесет и пет годишната Бојана Миланова, роди здраво машко дете тешко 3650 грама и долго 51 сантиметар. Ова е второ дете во семејството Миланови. Само неколку […]

(ВИДЕО) ФИЛИПЧЕ: ВО НОВАТА 2021 ГОДИНА ПОСАКУВАМ ЗДРАВЈЕ И СПОКОЈ ЗА СИТЕ, МНОГУ ПОВЕЌЕ СРЕЌНИ МОМЕНТИ И УСПЕХ НА СИТЕ ПОЛИЊА

Почитувани граѓани, Поминавме исклучително тешка година. Секој од нас носи своја жртва и свое бреме. Семејствата кои загубија близок, оние кои ја добија битката со вирусот, здравствените работници кои не подклекнаа под притисокот и продолжија неуморно да се борат за секој човечки живот, граѓаните, компаниите. Оваа година, колку и да сакаме, не можеме да ја […]