Day: март 29, 2021

ФИЛИПЧЕ: ВАКЦИНАЦИЈАТА НА ГРАЃАНИ НАД 75 ГОДИНИ ПОЧНУВА В СРЕДА, ТЕРМИНИТЕ ЗА ЗАКАЖУВАЊЕ ЌЕ ОДАТ ПРЕКУ МАТИЧНИТЕ ЛЕКАРИ

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, во изјава за медиумите информираше дека во крајна фаза се сите административни работи во Агенцијата за лекови во врска со дозволата и сериите за вакцината Астра Зенека која вчера стигна во нашата земја. Вакцините денеска и утре ќе бидат дистрибуирани по градовите, а веќе од среда ќе почне вакцинацијата […]

РЕГИСТРИРАНИ 708 НОВИ СЛУЧАИ СО КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 126.938, ОЗДРАВЕНИ 11 ПАЦИЕНТИ, ПОЧИНАТИ 33 ЛИЦА

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:Во последните 24 часа се направени 2.763 тестирања, а регистрирани се 708 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 341, Прилеп – 59, Куманово – 41, Велес – 37, Гостивар, Битола и Охрид – по 26, Кавадарци – 23, Тетово – 18, Штип – 17, […]

РЕГИСТРИРАНИ 1.320 НОВИ СЛУЧАИ СО КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 126.230, ОЗДРАВЕНИ 514 ПАЦИЕНТИ, ПОЧИНАТИ 35 ЛИЦА

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:Во последните 24 часа се направени 4.738 тестирања, а регистрирани се 1.320 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 604, Куманово – 80, Битола – 72, Велес – 62, Охрид – 60, Кавадарци и Штип – по 44, Прилеп – 43, Гостивар – 40, Гевгелија […]

РЕГИСТРИРАНИ 1.422 НОВИ СЛУЧАИ СО КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 124.910, ОЗДРАВЕНИ 457 ПАЦИЕНТИ, ПОЧИНАТИ 33 ЛИЦА

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:Во последните 24 часа се направени 4.277 тестирања, а регистрирани се 1.422 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 618, Куманово – 94, Прилеп – 89, Велес – 76, Тетово – 63, Гостивар – 54, Кавадарци – 53, Битола – 50, Штип – 39, Гевгелија […]