Day: март 30, 2021

БОЛНИЧКИТЕ КАПАЦИТЕТИ ЗА КОВИД ПАЦИЕНТИ ЗГОЛЕМЕНИ ЗА 50 ОТСТО

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, на утринската координација со директорите на ковид центрите и претседателот на Комисијата за зразни болести, разговараа за  епидемиолошката состојба во државата, болничките капацитети, состојбата на болните. Болничките капацитети за прием на ковид пациенти, за разлика од ноември, се зголемени за 50 отсто, а зголемена е и потребата од хоспитализација […]

РЕГИСТРИРАНИ 303 НОВИ СЛУЧАИ СО КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 127.240, ОЗДРАВЕНИ 1169 ПАЦИЕНТИ, ПОЧИНАТИ 41 ЛИЦE

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:Во последните 24 часа се направени 1.405 тестирања, а регистрирани се 303 нови случаи со ковид во: Скопје – 195, Прилеп – 28, Куманово – 17, Гостивар – 14, Тетово – 8, Кавадарци – 7, Велес, Штип и Неготино – по 6, Струга и Кичево […]