Day: март 31, 2021

ФИЛИПЧЕ: АСТРА ЗЕНEКА Е БЕЗБЕДНА ЗА ВОЗРАСНИТЕ ГРАЃАНИ, БЕНЕФИТОТ ОД ВАКЦИНАТА Е МНОГУ ПОГОЛЕМ ОД НЕСАКАНИТЕ ЕФЕКТИ

 Вакцината на Астра Зенека е безбедна за возрасните групи граѓани со кои денеска ја почнавме вакцинацијата. Сите граѓаните над 77 години се пријавиле слободно да се вакцинираат, кај нив не се забележани негативни ефекти. Информациите од регулаторните тела од Германија и Канада, од вчера, се дека оваа вакцина привремено ќе ја користат само кај популација […]

РЕГИСТРИРАНИ 1.272 НОВИ СЛУЧАИ СО КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 128.511, ОЗДРАВЕНИ 868 ПАЦИЕНТИ, ПОЧИНАТИ 33 ЛИЦА

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:Во последните 24 часа се направени 3.948 тестирања, а регистрирани се 1.272 нови случаи со ковид во: Скопје – 619, Битола – 75, Прилеп – 65, Куманово – 61, Тетово – 50, Кавадарци – 40, Велес – 39, Охрид – 34, Штип – 32, Струмица […]