Day: мај 11, 2021

ФИЛИПЧЕ: ОД УТРЕ НА СИЛА НОВИ МЕРКИ – ПОЛИЦИСКИ ЧАС ОД ПОЛНОЌ ДО 4 ЧАСОТ НАУТРО

Почнувајќи од утре, 12 мај 2021 година на сила се новите мерки кои ги усвои Владата на денешната редовна седница: Полицискиот час започнува од 24:00 часот, а трае до 04:00 часот наутро наредниот ден. Дозволеното време за работа на угостителските објекти за работа со посетители/гости во отворениот дел од угостителскиот објект (само летни тераси, градини, […]

ИНТЕРЕСОТ ЗА ВАКЦИНАЦИЈА СЕ ЗГОЛЕМУВА – ВЧЕРА АПЛИЦИРАНИ 14.033 ДОЗИ ВАКЦИНИ

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица кои изразиле желба за вакцинација преку веб платформата vakcinacija.mk е 303.574 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 13.076 граѓани, а вчера вкупно се вакцинирале 14.033 граѓани. Во државата вкупно се аплицирани 145.043 дози вакцини, од […]

ФИЛИПЧЕ: СЕ НАМАЛУВА БРОЈОТ НА НОВОЗАРАЗЕНИ СО КОВИД, РАСТЕ ИНТЕРЕСОТ КАЈ ГРАЃАНИТЕ ЗА ВАКЦИНАЦИЈА

Eпидемиолошката крива е во опаѓање и бројот на хоспитализирани пациенти во континуитет се намалува во изминатите денови, истакна министерот за здравство д-р Венко Филипче. Бројката на примени пациенти во ковид центрите во Скопје и низ државата е се помала и се зголемува бројот на испишани пациенти на дневно ниво. -Значајно се испразнети болничките капацитети, хируршките […]

РЕГИСТРИРАНИ 25 НОВИ СЛУЧАИ СО КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 154.051, ОЗДРАВЕНИ 408, ПОЧИНАТИ 16 ЛИЦА

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:Во последните 24 часа се направени 1.016 тестирања, а регистрирани се 25 нови случаи на КОВИД-19 во:Скопје – 15, Куманово – 4, Прилеп, Тетово, Гостивар, Кичево, Берово и Виница – по 1.Регистрирани се 408 оздравени пациенти од:Скопје – 160, Прилеп – 38, Струмица – 30, […]

РЕГИСТРИРАНИ 135 НОВИ СЛУЧАИ СО КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 154.026, ОЗДРАВЕНИ 298, ПОЧИНАТИ 14 ЛИЦА

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:Во последните 24 часа се направени 1.993 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на КОВИД-19 во:Скопје – 74, Куманово – 11, Битола – 7, Виница – 6, Прилеп , Тетово и Струмица – по 5, Охрид и Пробиштип – по 3, Велес, Штип, Кичево, […]

РЕГИСТРИРАНИ 198 НОВИ СЛУЧАИ СО КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 153.891, ОЗДРАВЕНИ 333, ПОЧИНАТИ 12 ЛИЦА

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:Во последните 24 часа се направени 3.108 тестирања, а регистрирани се 198 нови случаи на КОВИД-19 во:Скопје – 76, Куманово – 25, Битола – 11,Прилеп – 10, Тетово – 9, Кичево – 7, Струга и Радовиш – по 6, Велес, Охрид, Штип и Струмица – […]

РЕГИСТРИРАНИ 234 НОВИ СЛУЧАИ СО КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 153.694, ОЗДРАВЕНИ 786, ПОЧИНАТИ 25 ЛИЦА

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:Во последните 24 часа се направени 2.907 тестирања, а регистрирани се 234 нови случаи на КОВИД-19 во:Скопје – 83, Куманово – 27, Битола – 16, Тетово – 14, Струмица – 13, Штип и Виница – по 9, Кичево – 7, Прилеп и Велес – по […]