Day: јуни 4, 2021

ДОНАЦИЈА ОД ЦРВЕН КРСТ ЗА ТОАРИЛУЦ ВРЕДНА 320.000 ЕВРА – ВО ЗАВРШНА ФАЗА РЕКОНСТРУКЦИЈА НА ПОВЕЌЕ ОДДЕЛЕНИЈА

Транспортни неинвазивни респиратори, медицински мебел и постелнина, средства за дезинфекција и хигиена донираше Црвениот крст на Република Северна Македонија за Kлиниката за трауматологија, ортопедски болести, анестезија, реанимација и интензивно лекување и ургентен центар (ТОАРИЛУЦ), каде во заврша фаза е реконструкцијата на повеќе одделенија. -Донацијата од Црвениот крст ќе најде широка примена на клиниката за добро […]

РЕГИСТРИРАНИ 16 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 155.379, ОЗДРАВЕНИ 38, ПОЧИНАТИ 7 ЛИЦА

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:Во последните 24 часа се направени 3.109 тестирања, а регистрирани се 16 нови случаи на КОВИД-1 од: Скопје – 8, Куманово – 2, Битола, Тетово, Гостивар, Струга, Гевгелија и Свети Николе – по 1.Регистрирани се 38 оздравени пациент од:Скопје – 17, Велес и Радовиш – […]

РЕНОВИРАНИ ХИРУШКИТЕ САЛИ НА КЛИНИКАТА ЗА ТОРАКАЛНА И ВАСКУЛАРНА ХИРУРГИЈА И НАБАВЕНА НАСОВРЕМЕНА ОПРЕМА

После 60 години, реновирани се салите каде се изведуваат најсложените оперативни интервенции од областа на торакално-васкуларната хирургија. Сега може да се даваат здравствени услуги на пациентите како во најразвиените европски болнички центри. За реконструкција се потрошени 60 милиони денари, ѕидовите, подовите, протокот на воздух се направени по принцип на европски стандарди. Опремата која се наоѓа […]