Day: јуни 8, 2021

ВЧЕРА АПЛИЦИРАНИ 9.142 ВАКЦИНИ-ВО ДРЖАВАТА АПЛИЦИРАНИ ВКУПНО 399.962 ДОЗИ, РЕВАКЦИНИРАНИ 150.775 ГРАЃАНИ

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица кои изразиле желба за вакцинација преку веб платформата vakcinacija.mk е 443.374 граѓани. На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера се вакцинирани вкупно 249.187 граѓани. Прва доза вакцина досега примиле 1.755 граѓани, а вчера вкупно […]

РЕГИСТРИРАНИ 23 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 155.441, ОЗДРАВЕНИ 32, ПОЧИНАТИ 4 ЛИЦА

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:Во последните 24 часа се направени 2.853 тестирања, а регистрирани се 23 нови случаи на КОВИД-19 од: Скопје – 9, Куманово и Прилеп – по 3, Струмица и Кичево – по 2, Битола, Гостивар, Гевгелија и Радовиш – по едно лице.Регистрирани се 32 оздравени пациент […]

ИЗВЕШТАЈ НА ИЈЗ ОД 31 МАЈ ДО 06 ЈУНИ, НАМАЛУВАЊЕ ОД 29.5% НОВИ СЛУЧАИ И НАМАЛУВАЊЕ ОД 45.8% ПОЧИНАТИ– ОПАЃА ПРОЦЕНТОТ НА ПОЗИТИВНИ ОД ТЕСТИРАНИ

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 31 мај до 06 јуни 2021, тестирани се вкупно 19.672 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање и антигенско тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со зголемување од 9,1% во однос на минатата недела. Регистрирани сe 155 нови позитивни случаи од 21 град […]