ОПФАТЕНИ ТРИ ЈАВНИ ЗДРАВСТВЕНИ УСТАНОВИ ВО РАМКИ НА ЈАПОНСКАТА ПРОГРАМА ЗА МАЛИ ГРАНТОВИ

Министерот за здравство д-р Илир Демири и заменик министерката за здравство д-р Маја Манолева присуствуваа на потпишувањето нови грант-проекти во рамки на Јапонската програма за мали грантови за основни потреби и човечка безбедност, во организација на Амбасадата на Јапонија. -Посебно ме радува што со овие грантови се опфатени три јавни здравствени установи, како што се: […]

МАНОЛЕВА: ЗДРАВСТВЕНИОТ ДОМ ТЕТОВО Е ПОЗИТИВЕН ПРИМЕР ЗА ВЛОЖУВАЊЕ И ПОДОБРУВАЊЕ НА УСЛОВИТЕ ЗА ПАЦИЕНТИТЕ И ЗДРАВСТВЕНИТЕ РАБОТНИЦИ

Заменик министерката за здравство д-р Маја Манолева беше во работна посета на Здравствениот дом во Тетово, каде оствари средба со менаџментот и направи обиколка низ установата. -Со инфраструктурното зајакнување се овозможуваат поквалитетни здравствени услуги за пациентите. Со заеднички заложби продолжуваме да го зајакнуваме јавното здравство со опрема, кадар и инфраструктурни проекти. Инвестициите во здравствениот систем […]

ОТВОРЕН ПОВИК ЗА ДОСТАВУВАЊЕ НАЈДОБРО РЕШЕНИЕ ЗА ПОСТЕР НА ТЕМА ТРАНСПЛАНТАЦИЈА

Во рамки на проектот за поддршка на системот за трансплантација во Република Северна Македонија, објавени се Повици за професионални дизајнери и за средношколци, кои ќе одлучат да достават свои креативни решенија за брендирање кампања за подигнување на свеста за органодонорство и трансплантацијата. Целта на креативните решенија е да информираат и едуцираат, при тоа доловувајќи ја суштината […]

СРЕДБА ДЕМИРИ-ЈОХАНСЕН: ЗАЈАКНУВАЊЕ НА ЗДРАВСТВЕНИОТ СИСТЕМ – ПРИОРИТЕТИ НА СЗО И МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЗДРАВСТВО

Министерот за здравство, д-р Илир Демири оствари прва официјална средба со д-р Ане Јохансен, специјална претставничка на СЗО за Северна Македонија и шефица на Канцеларијата на СЗО во Скопје. Демири и Јохансен дискутираа за заедничките приоритети од областа на здравството и за активностите кои ќе се спроведуваат во рамките на двегодишниот договор за соработка меѓу […]

ДЕМИРИ ПОСЕТИ ДВЕ ПАЦИЕНТКИ КОИ ПРИМИЈА ТРИКАФТА: БЕЛОДРОБНАТА ФУНКЦИЈА ИМ Е ПОДОБРЕНА, ДОСЕГА 32 ПАЦИЕНТИ ПРИМИЛЕ ЛЕК

Министерот за здравство д-р Илир Демири посети две пациентки со цистична фиброза кои во примија лекот Трикафта на Клиниката за детски болести. „Стефанија (13) и Хатиџе (15) се две млади пациентки со цистична фиброза кои во четвртокот го примија лекот Трикафта. Ме информираа дека сега животот им е поубав. Пет дена по примањето на лекот […]

ВАКЦИНАЦИЈАТА Е НАЈГОЛЕМОТО ДОСТИГНУВАЊЕ НА ЗДРАВСТВЕНИОТ СИСТЕМ – РОДИТЕЛИТЕ ДА ПРИСТАПАТ КОН ВАКЦИНАЦИЈА НА СВОИТЕ ДЕЦА

Министерот за здравство д-р Илир Демири за состојбата со големата кашлица потенцираше дека вакцинацијата е најголемото достигнување на здравствениот систем. -Од Центарот за јавно здравје Скопје е прогласена епидемија. Моментално на државно ниво има регистрирано 34 заболени од пертусис. Јас ќе ја искористам оваа можност да се обратам уште еднаш на сите граѓани, особено на […]

ДЕМИРИ: ЦЕНТАРОТ ЗА ТРАНСПЛАНТАЦИЈА НА ХЕМАТОПОЕТСКИ МАТИЧНИ КЛЕТКИ ПРЕТСТАВУВА ЕДНА ОД НАЈВАЖНИТЕ ИНВЕСТИЦИИ ВО ЈАВНОТО ЗДРАВСТВО

Министерот за здравство д-р Илир Демири денеска се обрати на свечената академија по повод отворање на Центарот за трансплантација на хематопоетски матични клетки на Универзитетската клиника за хематологија, што пред три недели беше пуштен во употреба. -Голема честа е денес да се обратам на свечената академија по повод отворање на Центарот за трансплантација на хематопоетски […]

МАНОЛЕВА: ДОПОЛНИТЕЛНАТА ЗАМЕНИК МИНИСТЕРКА ЗА ФИНАНСИИ ЕЛЕНА ПЕТРОВА ГО БЛОКИРА ПРОЦЕСОТ НА ВРАБОТУВАЊЕ НА 1.117 ЛИЦА ВО ЈАВНОТО ЗДРАВСТВО

Заменик министерката за здравство д-р Маја Манолева, денеска одржа прес-конференција на која информираше дека дополнителната заменик министерка за финансии, Елена Петрова го блокира процесот на вработување на 1.117 лица во јавното здравство. Во продолжение, ви го пренесуваме нејзиното обраќање во целост: -Денешната прес-конференција ја користам да упатам сериозна загриженост поради неодговорното однесување на дополнителната заменик […]

МЕЏИТИ: ПОКАЖАВ КАКО ТРЕБА ДА РАБОТИ МИНИСТЕР ЗА ЗДРАВСТВО, НАПРАВИВМЕ СЕРИОЗНО ЗАЈАКНУВАЊЕ НА ЗДРАВСТВЕНИОТ СИСТЕМ

Министерот за здравство д-р Фатмир Меџити, на денешниот брифинг за новинарите одговараше на најактуелните прашања во јавното здравство. Во своето излагање, тој потенцираше дека за 11 месеци покажале како треба да работи еден министер за тоа во што верува и сака да го спроведе во интерес на граѓаните и пациентите. Во изминатиот период се направени […]

ФОРМИРАМЕ НОВ УРГЕНТЕН ИНТЕРНИСТИЧКИ ЦЕНТАР, НАПРАВИВМЕ ПОЗИТИВНИ ПРОМЕНИ ВО ЗДРАВСТВОТО

Министерот за здравство, д-р Фатмир Меџити, денеска заедно со главниот финансиски директор и член на Управниот одбор на Комерцијална банка АД Скопје, Маја Стевкова Штериева и директорот на кластер Западен Балкан, Фармација при „Алкалоид“ АД Скопје, Владимир Индов, потпишаа договор за формирање нов ургентен интернистички центар на Универзитетската клиника за токсикологија. -Исполнуваме уште едно ветување, […]