ФИЛИПЧЕ: ГРАЃАНИТЕ ДОБИВААТ НОВ МОДЕРЕН КЛИНИЧКИ ЦЕНТАР ВО ЧЕТИРИ БЛОКА – ПРВИОТ ЌЕ БИДЕ ЗАВРШЕН ВО СЛЕДНИТЕ ЧЕТИРИ ГОДИНИ

Министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче во вчерашното гостување во емисијата „Само вистина“ на Канал 5 телевизија најави дека во новиот четиригодишен мандат ќе почне да се гради новиот Клинички центар. Тој истакна дека иако се подобрени условите и се направи реорганизација за подобрување на комуникацијата, сега, при третманот на пациенти со Ковид-19 се […]

ФИЛИПЧЕ: ЗГОЛЕМУВАЊЕТО НА ПЛАТИТЕ НА ЗДРАВСТВЕНИТЕ РАБОТНИЦИ Е ЕДНА ОД НАЈГОЛЕМИТЕ ПРИДОБИВКИ

Во вчерашното гостување во емисијата „Само Вистина“ на Канал 5 телевизија, министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче истакна дека зголемувањето на платите на здравствените работници е една од најголемите придобивки во период од повеќе децении наназад. -Оваа значајна сума, што ја инвестиравме во платите на лекарите, медицинските сестри за две ипол години изнесува околу […]

ФИЛИПЧЕ: КАПАЦИТЕТИТЕ НА ЗДРАВСТВОТО СЕ СПРЕМНИ ЗА ЕСЕН, СЕКОЈ ПАЦИЕНТ ДА ДОБИЕ СООДВЕТНА И НАВРЕМЕНА ЗДРАВСТВЕНА УСЛУГА

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче во вечерашното гостување во емисијата „Само Вистина“ на Канал 5 Телевизија истакна дека во однос на есенскиот период, здравствениот систем е целосно подготвен за евентуалното зголемување на бројот на ковид пациенти. „Сакам да ги уверам граѓаните дека сме спремни со инфраструктура, медицинска опрема, и со кадар, а таму […]

КОМИСИЈАТА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ ИЗГОТВИ ПРОТОКОЛИ ЗА НАСТАВА СО ФИЗИЧКО ПРИСУСТВО ВО ОСНОВНИТЕ И СРЕДНИТЕ УЧИЛИШТА ФИЛИПЧЕ: ПОЧИТУВАЊЕТО НА ПРОТОКОЛИТЕ ГО МИНИМИЗИРА РИЗИКОТ ПО ЗДРАВЈЕТО И ЌЕ ОВОЗМОЖИ ЦЕЛОСНО БЕЗБЕДЕН НАСТАВЕН ПРОЦЕС ЗА СИТЕ

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче на денешната прес-конференција информираше за состојбата со епидемијата во земјата, согласно извештајот на ИЈЗ за минатата недела и истата ја оцени како стабилна.Филипче детално се осврна на почетокот на учебната година и протоколите кои ги изготви Комисијата за заразни болести. Тој истакна дека препораката која ја даде Комисијата […]

БРОЈКАТА ОД САБОТАТА НА НОВО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ Е ВАРИЈАЦИЈА КОЈА СЕ ДОЛЖИ НА КЛАСТЕР ВО ШТИПСКА КОНФЕКЦИЈА

Во вчерашното гостување во вестите на Канал 5 телевизија, министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче објасни дека бројката од саботата, исто како и некои претходни варијации т.е отскокнувања од некоја вообичаена бројка, се должи на мал кластер во една од конфекциите во Штип. „Една од неколкуте конфекции во кои имаше поголем број заразени е […]

ШИРОКИОТ ПРИСТАП НА ТЕСТИРАЊЕ МОЖЕБИ НЕ НОСИ ПОЕНИ НА МИНИСТЕРСТВО ЗА ЗДРАВСТВО, НО Е ВО ИНТЕРЕС НА ЈАВНОТО ЗДРАВЈЕ

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче во вчерашното гостување во емисијата „Клик Плус“ на ТВ21 потенцираше дека со широкиот пристап на тестирање на сите контакти од висок ризик за кратко време се идентификувани огромен број на асимтоматски носители на вирусот. „На почетокот на овој бран се соочивме со една ситуација, кластери од семејни настани […]

ДЕНЕСКА СЕ ПОТВРДЕНИ 40 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНАТА БРОЈКА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 1898, ОЗДРАВЕНИ СЕ 11 ПАЦИЕНТИ – ПОЧИНА 1 ЛИЦЕ

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 11 оздравени пациенти во: Скопје-2, Штип-1, Прилеп-4, Велес-2, Кочани-2. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни во Скопје состојби почина 56 годишен пациент од Прилеп, лекуван на клиниката од 12 мај. Во изминатите 24 часа направени се 549 тестирања, а регистрирани се 40 нови […]

ДЕНЕСКА СЕ ПОТВРДЕНИ 19 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНАТА БРОЈКА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 1858, ОЗДРАВЕНИ СЕ 16 ПАЦИЕНТИ – ПОЧИНАА 4 ЛИЦА

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 16 оздравени пациенти во: Скопје-7, Куманово-1, Тетово-3, Велес-1, Кочани-1 и Неготино-3. Во ГОБ „8 септември“ почина пациентка од Скопје (65г) примена на 11 мај, пациент од Скопје (71г), хоспитализиран на 16 мај и пациент од Тетово (73г) во болница од 11 мај. На Клиниката […]

СО ПОДДРШКА ОД ШВАЈЦАРСКАТА АМБАСАДА ВО НАЈКРАТОК РОК ПОСТАВЕНА МОНТАЖНАТА МОДУЛАРНА БОЛНИЦА, КОЈА ЌЕ ПРЕРАСНЕ ВО УРГЕНТЕН ЦЕНТАР НА ИНФЕКТИВНАТА КЛИНИКА

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, заедно со амбасадорката на Швајцарија во Република Северна Македонија, нејзината екселенција Сибил Зутер и министерот за локална самоуправа Горан Милевски, денеска ја посетија монтажната болница, поставена до Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби. Монтажните модули се набавени и поставени со финансиска поддршка од Швајцарската амбасада, со што […]

ДЕНЕСКА ПОТВРДЕНИ 33 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНАТА БРОЈКА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 1572 ЛИЦА

Денеска се потврдени 33 нови случаи на Ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани 1572 лица. Оздравени се 22 пациенти – почина едно лице Институтот за јавно здравје, денеска, регистрира 22 оздравени пациенти во: Скопје-2, Куманово-6, Штип-3, Прилеп-7, Тетово-1, Струга-1, Кочани-2.На пат кон Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина пациент од […]