ДЕНЕСКА ПОТВРДЕНИ 10 НОВИ СЛУЧАИ СО КОРОНА, ВКУПНО 1.674 ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ, ОЗДРАВЕНИ 5, ПОЧИНА ЕДНО ЛИЦЕ

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 5 оздравени пациенти во: Скопје – 3 и Неготино – 2 лица.
На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина пациент од Делчево на 60 годишна возраст, хоспитализиран на клиниката од 29 април.
Во изминатите 24 часа се направени 189 тестирања, а потврдени се 10 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-6, Куманово-2, Прилеп-1, Велес-1.
Вкупната бројка на Ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 1674, бројката на оздравени пациенти е 1205, на починати е 92, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 377. Дистрибуција по градови:
• Скопје – 569, активни 131
• Куманово – 410, активни 46
• Дебар – 51, активни 0
• Штип-35, активни 2
• Прилеп –179, активни 59
• Тетово – 117, активни 58
• Струга – 67, активни 4
• Велес – 108, активни 50
• Битола –23, активни 4
• Охрид –15, активни 0
• Кавадарци – 5, активни 1
• Гостивар –19, активни 4
• Гевгелија – 4, активни 0
• Струмица – 2, активни 0
• Крива Паланка- 6, активни 2
• Радовиш – 4, активни 0
• Крушево – 3, активни 0
• Кочани – 31, активни 5
• Пробиштип – 2, активни 0
• Кичево – 2, активни 0
• Неготино -9, активни 5 (7 заболени лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)
• Демир Хисар – 1, активни 0
• Македонски Брод – 2, активни 0
• Пехчево- 3, активни 2
• Делчево-1, активни 0
• Валандово -1, активни 1
• Виница – 2, активни 0
• Кратово-2, активни 2
• Берово-1, активни 1
Направените 189 теста се преку: ИЈЗ –57, Ветеринарен ф-тет -5, Авицена –0, Биотек -38, Филип Втори (Жан Митрев) –52, Систина со PCR метода -19 и МАНУ -18. Досега во земјата се направени вкупно 19430 тестирања на ковид -19.
Во изминатото деноноќие на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби примени се 3 пациенти, а вкупно хоспитализирани 41. На кислородна поддршка се 19 пациенти, на механичка вентилација е 1 пациент.
Во ГОБ „8 септември“ примени се 13 нови пациенти, а вкупно хоспитализирани 25. На респираторна машина се 5 пациенти и уште 3 се со потешка клиничка слика.
Во болницата во Битола се хоспитализирани 2 пациенти, а на домашно лекување се следат 2 пациенти. Во болницата во Штип се хоспитализирани вкупно 6, а уште 1 пациент се следи на домашно лекување. На ифективните одделенија во Тетово, Велес, Куманово, Прилеп и Охрид се хоспитализирани 56 пациенти позитивни и сомнителни на ковид-19.

Сподели на:

Related Posts