ДЕНЕСКА СЕ ПОТВРДЕНИ 127 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19, ВКУПНАТА БРОЈКА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 3152, ОЗДРАВЕНИ СЕ 7 ПАЦИЕНТИ-ПОЧИНАТИ СЕ 3 ЛИЦА

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 702 тестирања, а регистрирани се 127 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-67, Куманово-1, Дебар-1, Штип-33, Тетово-10, Струга-5, Охрид-6, Кочани-2, Пробиштип-2.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 7 оздравени пациенти, во: Скопје-4, Тетово-2, Гостивар-1. Починати се 3 лица.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина пациент од Куманово на 70 години, хоспитализиран на 4 јуни и двајца од Скопје, пациент на возраст од 62 години, хоспитализиран од 5 јуни и пациент на возраст од 78 години, хоспитализиран на 2 јуни.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 3152, бројката на оздравени пациенти е 1653, на починати е 156, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1343. По завршени епидемиолошки анкети, еден од позитивните случаи вчера регистриран во Куманово е од Скопје. Согласно тоа последната дистрибуција по градови е следна:

•          Скопје 1332, активни 720

•          Куманово 556, активни 139

•          Дебар 53, активни 2

•          Штип 207, активни 169

•          Прилеп 218, активни 27

•          Тетово 291, активни 127

•          Струга 103, активни 30

•          Велес 144, активни 30

•          Битола 30, активни 3

•          Охрид 37, активни 20

•          Кавадарци 6, активни 1

•          Гостивар 50, активни 28

•          Гевгелија 6, активни 2

•          Струмица 5, активни 2

•          Крива Паланка 7, активни 1

•          Радовиш 4, активни 0

•          Крушево 3, активни 0

•          Кочани 53, активни 22

•          Пробиштип 7, активни 5

•          Демир Хисар 1, активни 0

•          Македонски Брод 2, активни 0

•          Пехчево 3, активни 0

•          Берово 2, активни 1

•          Валандово 3, активни 2

•          Виница 3, активни 1

•          Делчево 1, активни 0

•          Кратово 3, активни 1

•          Свети Николе 3, активни 2

•          Кичево 3, активни 1

•          Неготино 16, активни 7 (*9 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 702 теста се преку: ИЈЗ –440 , ЦЈЗ Скопје-24 , Авицена –0 , Биотек – 0, Жан Митрев (Филип Втори) –91 , Систина со PCR метода –66  и МАНУ -81 .  Досега во земјата се направени вкупно 37027 тестирања на ковид -19.

Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие 28 теста се во рамките на скринингот во градинки во Кочани, нема позитивни на ковид-19.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 12 нови, а вкупно хоспитализирани 71 пациент. На кислородна поддршка се 39 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

До утрово, во ГОБ „8 Септември“ примени се 10 нови, а вкупно хоспитализирани 42 пациенти. На респираторна машина се 8, a со потешка клиничка слика се уште 7 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 13 пациенти, а на домашно лекување преку болницата се следат 2 пациенти. Во болницата во Штип се хоспитализирани 24 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово и Прилеп се хоспитализирани 39 пациенти – позитивни и сомнителни на ковид-19.

По општини активни случаи во Скопје заклучно со вчера

•          Чаир- 168

•          Центар – 64

•          Бутел  – 63

•          Гази Баба-58

•          Аеродром- 57

•          Сарај- 55

•          Карпош- 45

•          Кисела Вода- 35

•          Арачиново- 23

•          Студеничани- 19

•          Илинден- 18

•          Ѓорче Петров- 18

•          Шуто Оризари- 17

•          Петровец- 6

•          Чучер Сандево- 3

•          Сопиште- 2

•          Странец -2

Сподели на:

Related Posts