ДЕНЕСКА СЕ ПОТВРДЕНИ 14 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19, OЗДРАВЕНИ СЕ 20 ПАЦИЕНТИ , ВКУПНАТА БРОЈКА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 1586, ПОЧИНА 1 ЛИЦЕ

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 20 оздравени пациенти во: Скопје-1, Куманово-9, Прилеп-2, Велес-7 и Битола-1.

Во ГОБ „8 септември“ почина пациент од Тетово на возраст од 61 година, хоспитализиран на 28 април.

Во изминатите 24 часа направени се 242 тестирања, а потврдени се 14 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-5, Прилеп-2, Тетово-1 и Велес-6.

Согласно ова вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 1586, бројката на оздравени пациенти е 1099, на починати е 90, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 397. Последната дистрибуција по градови е:
•        Скопје – 531, активни 130
        Куманово – 404, активни 61
        Дебар – 51, активни 0
        Штип-35, активни 2
        Прилеп –169, активни 62
        Тетово – 96, активни 42
        Струга – 67, активни 16
        Велес – 101, активни 46
        Битола –22, активни 3
        Охрид –15, активни 9
        Кавадарци – 5, активни 1  
        Гостивар –17, активни 3
        Гевгелија – 4, активни 0
        Струмица – 2, активни 0
        Крива Паланка- 6, активни 2
        Радовиш – 4, активни 0
        Крушево – 3, активни 0
        Кочани – 31, активни 5
        Пробиштип – 2, активни 0
        Кичево – 2, активни 1
        Неготино -9, активни 7 (7 заболени лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)        
        Демир Хисар – 1, активни 0
        Македонски Брод – 2, активни 1
        Пехчево- 2, активни 2
        Делчево-1, активни 1
        Валандово -1, активни 1
        Виница – 2, активни 1
        Кратово-1, активни 1

Направените 242 теста се преку: ИЈЗ –107, Ветеринарен ф-тет -11, Авицена –3, Биотек -38, Филип Втори (Жан Митрев) –42, Систина со PCR метода  -22 и МАНУ -19.  Досега во земјата се направени вкупно 18410 тестирања на ковид -19.

Во изминатото деноноќие на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби примени се 2 пациенти со потешка клиничка слика, а вкупно хоспитализирани 42. На кислородна поддршка се 16, а на механичка вентилација 4 пациенти.

Во ГОБ „8 септември“ примени се 4 нови пациенти, а вкупно хоспитализирани 20. На респираторна машина се 2 пациенти и уште 2 се со потешка клиничка слика.

Во болницата во Битола се лекува 1 пациент, а на домашно лекување се следат 2 пациенти. Во болницата во Штип се хоспитализирани вкупно 5, а уште 1 пациент се следи на домашно лекување. На ифективните одделенија во Прилеп, Велес, Куманово, Охрид и Тетово сe хоспитализирани 46 пациенти, позитивни и сомнителни на ковид-19.

Сподели на:

Related Posts