ДЕНЕСКА СЕ РЕГИСТРИРАНИ 163 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19-ВКУПНАТА БРОЈКА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 9412,ОЗДРАВЕНИ СЕ 69 ПАЦИЕНТИ, НЕМА ПОЧИНАТИ ПАЦИЕНТИ

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1636 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-52, Куманово-21, Дебар-2, Штип-33, Тетово-4, Струга-7, Велес-2, Битола-5, Охрид-1, Кавадарци-4, Гостивар-17, Струмица-2, Кочани-2, Пробиштип-2, Демир Хисар-3, Македонски Брод-1, Свети Николе-3, Кичево-1, Ресен-1.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 69 оздравен пациент од: Скопје-41, Дебар-1, Штип-10, Прилеп-4, Тетово-1, Велес-3, Кавадарци-2, Гостивар-6, Пробиштип-1.

Нема починати пациенти. 

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 9412,  бројката на оздравени пациенти е 4940, на починати е 432, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4040. Во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

•             Скопје 4350, активни 1892

•             Куманово 933, активни 247

•             Дебар 175, активни 112

•             Штип 640, активни 324

•             Прилеп 311, активни 54

•             Тетово 955, активни 302

•             Струга 377, активни 195

•             Велес 208, активни 29

•             Битола 94, активни 49

•             Охрид 245, активни 130

•             Кавадарци 33, активни 19

•             Гостивар 315, активни 207

•             Гевгелија 19, активни 8 (*6 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 2 на Богданци)

•             Струмица 33, активни 24

•             Крива Паланка 22, активни 8

•             Радовиш 23, активни 19

•             Крушево 14, активни 9

•             Кочани 91, активни 23

•             Пробиштип 45, активни 28

•             Демир Хисар 18, активни 16

•             Македонски Брод 10, активни 6

•             Пехчево 6, активни 0

•             Берово 4, активни 1

•             Валандово 6, активни 0

•             Виница 5, активни 2

•             Делчево 1, активни 0

•             Кратово 12, активни 7

•             Свети Николе 203, активни 188

•             Кичево 101, активни 82

•             Ресен 141, активни 57

•             Неготино 22, активни 2 (* 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1636 теста се преку: ИЈЗ-729, ЦЈЗ Скопје-10, Авицена-128, Биотек-163, МАНУ -176, Жан Митрев (Филип Втори)-215, Систина со PCR метода -158, Судска медицина -10, ЦЈЗ Битола-25, Инфективна клиника-4, ГАК-18. Досега во земјата се направени вкупно 88179 тестирања на ковид -19.  Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 6 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 86 пациент. На кислородна поддршка се 34 пациенти, нема пациенти на респираторна машина. 

Во болницата во Козле се хоспитализирани 17 возрасни пациенти позитивни на ковид-19, 7 позитивни деца, 1 дете и 1 мајка суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 10 нови, вкупно хоспитализирани се 92 пациент. На респираторна машина се 7 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 37, а во болницата во Штип се хоспитализирани 51 пациент. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 132 пациенти – позитивни и сомнителни на ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

•             Чаир – 285

•             Аеродром – 193

•             Бутел – 136

•             Гази Баба – 208

•             Центар – 162

•             Карпош – 176

•             Сарај – 116

•             Кисела Вода – 150

•             Ѓорче Петров – 120

•             Студеничани – 109

•             Шуто Оризари – 105

•             Арачиново – 34

•             Илинден – 24

•             Петровец – 21

•             Чучер Сандево – 12

•             Сопиште – 20

•             Зелениково- 12

•             Странец – 7

•             Нераспределен- 2

Сподели на:

Related Posts