Day: јули 21, 2020

ДЕНЕСКА СЕ РЕГИСТРИРАНИ 163 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19-ВКУПНАТА БРОЈКА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 9412,ОЗДРАВЕНИ СЕ 69 ПАЦИЕНТИ, НЕМА ПОЧИНАТИ ПАЦИЕНТИ

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1636 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-52, Куманово-21, Дебар-2, Штип-33, Тетово-4, Струга-7, Велес-2, Битола-5, Охрид-1, Кавадарци-4, Гостивар-17, Струмица-2, Кочани-2, Пробиштип-2, Демир Хисар-3, Македонски Брод-1, Свети Николе-3, Кичево-1, Ресен-1. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 69 оздравен пациент од: Скопје-41, […]

СО ИНОВАТИВНАТА БИОЛОШКА ТЕРАПИЈА ЗНАЧИТЕЛНО ПОДОБРЕН КВАЛИТЕТОТ НА ЖИВОТ НА БОЛНИТЕ СО ХЕМОФИЛИЈА

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче оствари средба со Мирсад, студент на медицина и еден од десетте пациенти со хемофилија кој од почетокот на оваа година ја прима иновативната биолошка терапија во домашни услови. Користејќи ја оваа терапија (emicuzumab) Мирсад функционира комплетно независно бидејќи самиот ја администрира, а болните и чести венепункции за него […]