Day: јули 10, 2020

ДЕНЕСКА РЕГИСТРИРАНИ 205 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 7.777, ОЗДРАВЕНИ 336 ПАЦИЕНТИ – ПОЧИНАТИ ШЕСТ ЛИЦА

Во последните 24 часа се направени 1.728 тестирања, а регистрирани се 205 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-60, Куманово-13, Дебар-17, Штип-10, Прилеп-2, Тетово-13, Струга-12, Велес-3, Битола-3, Охрид-1, Кавадарци-1, Гостивар-23, Струмица-1, Крушево-1, Пробиштип-2, Демир Хисар-2, Македонски Брод-1, Берово-1, Свети Николе-29, Кичево-7, Ресен-3. Институтот за јавно здравје, денеска, регистрира 336 оздравени лица од: Скопје-113, Куманово-28, Дебар-8, Штип-15, […]

СЕ ПОДОБРУВААТ УСЛОВИТЕ НА КЛИНИКАТА ЗА НЕФРОЛОГИЈА – РЕНОВИРАЊАТА ВО ЗАВРШНА ФАЗА

Од Универзитетска клиника за нефрологија информираат дека привршуваат активностите со кои се реновираат оддели и се менува медицинскиот и немедицински инвентар во оваа јавно здравствена установа. Станува збор за комплетно реновирање на првиот кат на клиниката, каде се сместени одделите за интензивна нега, одделот за трансплантација, како и одделот за акутна и хронична дијализа и […]