ДЕНЕСКА РЕГИСТРИРАНИ 205 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 7.777, ОЗДРАВЕНИ 336 ПАЦИЕНТИ – ПОЧИНАТИ ШЕСТ ЛИЦА

Во последните 24 часа се направени 1.728 тестирања, а регистрирани се 205 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-60, Куманово-13, Дебар-17, Штип-10, Прилеп-2, Тетово-13, Струга-12, Велес-3, Битола-3, Охрид-1, Кавадарци-1, Гостивар-23, Струмица-1, Крушево-1, Пробиштип-2, Демир Хисар-2, Македонски Брод-1, Берово-1, Свети Николе-29, Кичево-7, Ресен-3.

Институтот за јавно здравје, денеска, регистрира 336 оздравени лица од: Скопје-113, Куманово-28, Дебар-8, Штип-15, Прилеп-1, Тетово-40, Струга-52, Велес-1, Охрид-57, Кавадарци-1, Гостивар-8, Крива Паланка-4, Кочани-1, Пробиштип-1, Валандово-2 и Ресен-4.
Починати се 6 лица, четири пациенти од Скопје и два од Гостивар.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа тројца пациенти на возраст од 62, 68 и 94 години. Во ГОБ „8 септември“ починати се двајца пациенти на возраст од 65 и 70 години. Во ОБ Гостивар е почината пациентка на возраст 80 години.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 7.777,  бројката на оздравени пациенти е 3.960, на починати е 368, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.449. Во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
•    Скопје 3.716, активни 1.871
•    Куманово 831, активни 164
•    Дебар 137, активни 76
•    Штип 421, активни 161
•    Прилеп 291, активни 59
•    Тетово 844, активни 324
•    Струга 300, активни 147
•    Велес 201, активни 38
•    Битола 68, активни 27
•    Охрид 219, активни 133
•    Кавадарци 23, активни 15
•    Гостивар 211, активни 128
•    Гевгелија 12, активни 3 (*2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци)
•    Струмица 19, активни 11
•    Крива Паланка 18, активни 8
•    Радовиш 4, активни 0
•    Крушево 9, активни 5
•    Кочани 76, активни 16
•    Пробиштип 32, активни 20
•    Демир Хисар 5, активни 4
•    Македонски Брод 8, активни 6
•    Пехчево 6, активни 2
•    Берово 4, активни 1
•    Валандово 6, активни 0
•    Виница 4, активни 1
•    Делчево 1, активни 0
•    Кратово 5, активни 2
•    Свети Николе 88, активни 81
•    Кичево 65, активни 56
•    Ресен 132, активни 87
•    Неготино 21, активни 3 (* 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1.728 теста се преку: ИЈЗ-775, ЦЈЗ Скопје-24, Авицена-208, Биотек-161, МАНУ -131, Жан Митрев (Филип Втори) -233, Систина со PCR метода -131, Судска медицина -21, ЦЈЗ Битола-44. Досега во земјата се направени вкупно 74.562 тестирања на ковид -19.  Денеска нема тестирања во рамки на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 5 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 92 пациенти. На кислородна поддршка се 59 пациенти, нема пациенти на респираторна машина. 

Во болницата во Козле се хоспитализирани 19 возрасни пациенти позитивни на Ковид-19, две деца позитивни и едно суспектно на вирусот.
Во ГОБ „8 Септември“ примени се 11 нови, вкупно хоспитализирани се 96 пациенти. На респираторна машина се 4 пациенти.
Во болницата во Битола се хоспитализирани 41, а во болницата во Штип се хоспитализирани 46 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар и Струмица се хоспитализирани 112 пациенти – позитивни и сомнителни на ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)
•    Чаир – 323
•    Аеродром – 162
•    Бутел – 146
•    Гази Баба – 200
•    Центар – 146
•    Карпош – 147
•    Сарај – 128
•    Кисела Вода – 108
•    Ѓорче Петров – 107
•    Студеничани – 116
•    Шуто Оризари – 86
•    Арачиново – 45
•    Илинден – 31
•    Петровец – 17
•    Чучер Сандево – 16
•    Сопиште – 8
•    Зелениково- 13
•    Странец – 5
•    Нераспределни- 67

Сподели на:

Related Posts