Day: мај 20, 2020

ФИЛИПЧЕ: ПО 50 ГОДИНИ ИЗГРАДЕН ПОСЕБЕН ВЛЕЗ ЗА ВОЗИЛАТА НА ИТНАТА МЕДИЦИНСКА ПОМОШ ВО КЛИНИЧКИ ЦЕНТАР И ТРОЈНО ЗГОЛЕМЕН КАПАЦИТЕТОТ ЗА ПАРКИРАЊЕ

Министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче и градоначалникот на град Скопје, Петре Шилегов, денеска, направија обиколка на клиничкиот кампус „Мајка Тереза“ од главниот влез на кампусот, каде, со поддршка на Владата на Република Северна Македонија е извршена реконструкција на јавните површини со цел непречено укажување на здравствени услуги, пренесување и транспорт на заболени пациенти […]

ДЕНЕСКА СЕ ПОТВРДЕНИ 19 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНАТА БРОЈКА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 1858, ОЗДРАВЕНИ СЕ 16 ПАЦИЕНТИ – ПОЧИНАА 4 ЛИЦА

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 16 оздравени пациенти во: Скопје-7, Куманово-1, Тетово-3, Велес-1, Кочани-1 и Неготино-3. Во ГОБ „8 септември“ почина пациентка од Скопје (65г) примена на 11 мај, пациент од Скопје (71г), хоспитализиран на 16 мај и пациент од Тетово (73г) во болница од 11 мај. На Клиниката […]

ВО ПЕРИОДОТ НА ЕПИДЕМИЈАТА НА КОВИД 19 – ИЗВРШЕНИ 1771 ОПЕРАЦИИ НА ПАЦИЕНТИ ВО ХИРУРШКИТЕ КЛИНИКИ ВО КОМПЛЕКСОТ „МАЈКА ТЕРЕЗА“, ГОБ „8 СЕПТЕМВРИ“ И „СВ.НАУМ ОХРИДСКИ“ ВО СКОПЈЕ

Од почетокот на епидемијата со КОВИД 19 во земјата направени се 1771 операции кај пациенти на Хируршките клиники во комплексот „Мајка Тереза“, во Градската општа болница „8 Септември“ и Стара градска болница, Клиника за хируршки болести  „Св. Наум Охридски“ во Скопје. Во хируршките клиники во комплексот „Мајка Тереза“ во периодот март-мај е направена 1091 операција […]