Day: јуни 5, 2020

ДЕМАНТ ДО ВМРО-ДПМНЕ: НЕ Е ТОЧНО ДЕКА МИНИСТЕРОТ ФИЛИПЧЕ ПРИКРИВАЛ 20 СЛУЧАИ НА ЗАБОЛЕНИ – ДЕЗИНФОРМАЦИИТЕ КРЕИРААТ ПАНИКА И СЕ НА ШТЕТА НА ЈАВНОСТА

Министерството за здравство најостро ги демантира дезинформациите изнесени на прес-конференција на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ поврзани со наводно прикривање на 20тина случаи на заболени од ковид-19 од страна на министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче. Во врска со изнесените невистини, Mинистерството за здравство го истакнува следново: 1) Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, на […]

ДЕНЕСКА СЕ ПОТВРДЕНИ 120 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19, ВКУПНАТА БРОЈКА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 2611, ОЗДРАВЕНИ СЕ 16 ПАЦИЕНТИ – ПОЧИНАТИ СЕ 2 ЛИЦА

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 953 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-67, Куманово-19, Штип-16, Прилеп-4, Тетово-9, Велес-2, Гостивар-1, Неготино -1, Струмица-1. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 16 оздравени пациенти, во Скопје-8, Штип-3, Прилеп-2, Тетово-1, Велес-1, Битола-1. Починати се две лица од […]