Day: јули 1, 2020

ВОВЕДОВМЕ 7 НОВИ ЛЕКОВИ ЗА ЛИЦАТА СО РЕТКИ БОЛЕСТИ, И ВО УСЛОВИ НА КОВИД-19 ОВАА ГРУПА ПАЦИЕНТИ СЕ ОБЕЗБЕДЕНИ СО ПОТРЕБНИТЕ ЛЕКОВИ

Министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче, денеска оствари средба со претставници на Здруженијата на лица со ретки болести во нашата земја. На средбата, тие разговараа за предизвиците со кои се соочуваат во овој момент кога целокупниот здравствен систем е посветен на третманот на пациенти заболени од коронавирус. Оваа група на пациенти има свои специфики, […]

ДЕНЕСКА СЕ ПОТВРДЕНИ 120 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19- ВКУПНАТА БРОЈКА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 6454, ОЗДРАВЕНИ СЕ 123 ПАЦИЕНТИ, ПОЧИНАТИ СЕ 4 ЛИЦА

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 954 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-64, Куманово-4, Дебар-4, Штип-2, Прилеп-2, Тетово-14, Струга-5, Битола-3, Охрид-7, Гостивар-2, Македонски Брод-1, Свети Николе-2, Кичево-5, Ресен-5. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 123 оздравени пациенти од: Скопје-17, Куманово-92, Штип-2, Прилеп-1, Тетово-4, Велес-1, Кичево-1, […]