Day: ноември 11, 2020

ДЕНЕСКА СЕ РЕГИСТРИРАНИ 1321 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19 – ВКУПНАТА БРОЈКА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ Е 42540, ОЗДРАВЕНИ СЕ 433 ПАЦИЕНТИ – ПОЧИНАТИ СЕ 26 ЛИЦА

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3836 тестирања, а регистрирани се 1321 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-583, Куманово-100, Дебар-12, Штип-40, Прилеп-57, Тетово-80, Струга-13, Велес-64, Битола-50, Охрид-31, Кавадарци-23, Гостивар-46, Гевгелија-22, Струмица-15, Крива Паланка-9, Радовиш-5, Крушево-8, Кочани-29, Пробиштип-6, Демир Хисар-10, Македонски Брод-2, Пехчево-5, Берово-3, Валандово-4, Виница-13, Делчево-6, Кратово-4, Свети Николе-12, Кичево-35, […]

ИЗВЕШТАЈ НА ИЈЗ ЗА ПЕРИОД 2-8.11.2020: РАСТЕ БРОЈОТ НА КОВИД ПАЦИЕНТИ, НАЈМАЛКУ ЗАРАЗЕНИ СЕ ДЕЦА

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 2 до 8 ноември, 2020 г зголемен е бројот на ковид пациенти. Тестирани се вкупно 19.719 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со зголемување од 13,3%, во однос на минатата недела. Регистрирани сe 7.280 нови позитивни случаи […]

МУЗИЧКИТЕ ЅВЕЗДИ ПОРАЧУВААТ „НОСАМ МАСКА“ ЗА ПОВТОРНО ДА СВИРИМЕ ПРЕД МНОГУ ПУБЛИКА, „НОСАМ МАСКА“ ЗА СЕБЕ И ЗА ТИЕ ШТО ГИ САКАМЕ

Музички уметници, македонски естрадни, ја поддржуваат кампањата „НосамМаска“. Влатко Стефановски, Никола Перевски, Каролина Гочева, Тамара Тодевска и Ружица Милошеска Брчиоска преку видео порака порачуваат дека носењето маска значи наскоро отварање на концертни сали, дружење со фановите, но и лична грижа, и одговорност за здравјето на другите.   Секој еден од нас има одговорност за грижа […]