Day: март 9, 2021

ФИЛИПЧЕ: МАРТОВСКАТА ПЛАТА ЗА 5% ЗА СИТЕ ВРАБОТЕНИ ВО ЗДРАВСТВЕНИТЕ УСТАНОВИ

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, најави зголемување за 5% на платите за сите вработени во јавно-здравствените установи. Во денешното гостување во емисијата „Утрински брифинг“, Филипче истакна дека покачувањето ќе биде и за медицинскиот, и за немедицинскиот пероснал вработен во здравствените установи.-Тоа што денес треба да го утврдиме со Синдикатот е зголемувањето на платите за […]

ВЕНКО ФИЛИПЧЕ: ИНСПЕКТОРИТЕ ИМААТ ЗГОЛЕМЕНИ ИНГЕРЕНЦИИ, СО ИНТЕНЗИВНА РАБОТА СИТЕ ПРОТОКОЛИ МОЖЕ ДА СЕ КОНТРОЛИРААТ

Министерот за здравство Венко Филипче во денешната изјава за медиуми во врска со засилување на мерките со цел заштита од понатамошно проширување на коронавирусот ги повика инспекторатите да и покрај тоа што притисокот за работа е значително зголемен и за нив, ги употребат зголемените ингеренции и вршат почесто контрола за почитување на мерките и протоколите.“Сепак […]

РЕГИСТРИРАНИ 316 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНАТА БРОЈКА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ Е 107.479 – ОЗДРАВЕНИ СЕ 681 ПАЦИЕНТИ- ПОЧИНАТИ СЕ 11 ЛИЦА

Во последните 24 часа се направени 1.562 тестирања, а регистрирани се 316 нови случаи на ковид-19 во:-Скопје 164 -Прилеп 34 -Куманово 16 -Кавадарци и Неготино по 13 -Тетово 12 -Гостивар 10 -Охрид 9 -Велес 8-Гевгелија 7 -Штип 6-Струмица, Струга и Кочани по 5 -Виница и Богданци по 2 -Кичево, Свети Николе, Крива Паланка, Делчево и […]