РЕГИСТРИРАНИ 316 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНАТА БРОЈКА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ Е 107.479 – ОЗДРАВЕНИ СЕ 681 ПАЦИЕНТИ- ПОЧИНАТИ СЕ 11 ЛИЦА

Во последните 24 часа се направени 1.562 тестирања, а регистрирани се 316 нови случаи на ковид-19 во:-Скопје 164 -Прилеп 34 -Куманово 16 -Кавадарци и Неготино по 13 -Тетово 12 -Гостивар 10 -Охрид 9 -Велес 8-Гевгелија 7 -Штип 6-Струмица, Струга и Кочани по 5 -Виница и Богданци по 2 -Кичево, Свети Николе, Крива Паланка, Делчево и Радовиш по 1Починати се 11 лица, по 4 пациенти од Скопје (76,81г,79г,62г), по 2 пациенти од Прилеп (77г, 66г) и Крушево (55г,76г) и по 1 пациент од Штип (65г), Битола (85г) и Охрид (59г). Сите единаесет пациенти се починати во болнички услови.Регистрирани се 681 оздравени пациенти од:-Скопје 271 -Кавадарци 85 -Прилеп 42 -Охрид 31 -Неготино 28-Тетово 24 -Куманово 23 -Велес 22 -Струмица 18 -Делчево 17 -Гевгелија 14 -Штип 13 -Валандово 12 -Крива Паланка 11 -Струга, Гостивар и Битола по 10-Богданци 7 -Кичево 5-Крушево и Свети Николе по 4 -Радовиш и Кратово по 3-Дебар, Берово и Кочани по 2 -Ресен, Виница, Демир Капија и Македонски Брод по 1Досега во земјата се направени вкупно 544.816 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 107.479, бројката на оздравени пациенти е 95.410, на починати е 3.206, а бројот на активни случаи изнесува 8.863.

Сподели на:

Related Posts