Day: април 8, 2021

ТРАЈНО РЕШЕН ПРОБЛЕМОТ СО МАТИЧЕН ЛЕКАР ВО ШУТО ОРИЗАРИ

Министерството за здравство ја информира јавноста дека се најде трајно решение на проблемот со матичен лекар во општина Шуто Оризари.   После шест неуспешни обиди за закуп на ординација за матичен лекар во поликлиниката во Шуто Оризари, добивме апликација на седмиот оглас од приватна поликлиника која аплицираше и планира закуп на ординацијата во рамките на […]

РЕГИСТРИРАНИ 1.302 НОВИ СЛУЧАИ СО КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 137.728, ОЗДРАВЕНИ 626, ПОЧИНАТИ 51 ЛИЦЕ

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:Во последните 24 часа се направени 4.438 тестирања, а регистрирани се 1.302 нови случаи соа КОВИД-19 во: Скопје – 523, Битола – 119, Куманово – 87, Прилеп – 55, Охрид – 54, Тетово – 51, Велес – 47, Гостивар – 38, Штип- 34, Кочани – […]

НЕДЕЛЕН ИЗВЕШТАЈ НА ИЈЗ ОД 29 МАРТ ДО 04 АПРИЛ

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје, во периодот од 29 март до 04 април, 2021, тестирани биле вкупно 26.142 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање и антигенско тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со зголемување од 5,0 отсто во однос на минатата недела. Регистрирани сe 7.933 нови позитивни случаи од 35 […]