Day: април 28, 2021

ПУШТЕНА ВО УПОТРЕБА ФАБРИКАТА НА ГЕРМАНСКАТА КОМПАНИЈА „ГЕРЕСХАЈМЕР“, ИСКЛУЧИТЕЛНО ВАЖНА ОД ОБЛАСТА НА МЕДИЦИНАТА И ФАРМАЦИЈАТА

Пуштена е во употреба фабриката на германската компанија во Југоисточна Европа „Гересхајмер“, која беше најавена во 2019 година, а која е исклучително важна од областа на медицината и фармацијата. Со почнувањето со работа на овој производител на пластични системи за фармацевтската индустрија, медицински амбалажи кои се користат насекаде во светот и производство на стаклени шприцеви […]

РЕГИСТРИРАНИ 450 НОВИ СЛУЧАИ СО КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 151.122, ОЗДРАВЕНИ 1001, ПОЧИНАТИ 28 ЛИЦА

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:Во последните 24 часа се направени 2.874 тестирања, а регистрирани се 450 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 146, Куманово – 52, Битола – 42, Прилеп и Охрид – по 18, Тетово и Кочани – по 17, Велес и Кавадарци – по 15, Струмица […]