РЕГИСТРИРАНИ 450 НОВИ СЛУЧАИ СО КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 151.122, ОЗДРАВЕНИ 1001, ПОЧИНАТИ 28 ЛИЦА

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:
Во последните 24 часа се направени 2.874 тестирања, а регистрирани се 450 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 146, Куманово – 52, Битола – 42, Прилеп и Охрид – по 18, Тетово и Кочани – по 17, Велес и Кавадарци – по 15, Струмица и Кичево – по 14, Виница – 11, Гостивар – 10, Штип – 9, Демир Хисар – 8, Струга – 6, Крива Паланка и Берово – по 5, Радовиш и Делчево – по 4, Гевгелија, Свети Николе, Ресен, Валандово и Крушево – по 3, Неготино – 2, Пробиштип, Демир Капија и Пехчево – по едно лице.

Регистрирани се 1.001 оздравен пациент од:Скопје – 432, Битола – 80, Куманово – 73, Прилеп – 69, Кавадарци – 51, Тетово – 38, Велес – 35, Кичево – 29, Неготино – 23, Гостивар – 21, Охрид и Штип – по 17, Кочани, Струмица и Радовиш – по 15, Гевгелија – 13, Свети Николе – 11, Виница – 9, Делчево – 8, Демир Капија – 7, Ресен и Дебар – по 5, Берово – 4, Крива Паланка и Дојран – по 2, Демир Хисар, Струга, Богданци, Кратово и Македонски Брод – по едно лице.

Пријавени се вкупно 28 починати лица: 9 од Скопје (57г, 62г , 66г, 66г, 69г, 72г, 73г, 76г и 80г), 4 од Битола (68г, 73г, 83г и 88г), 3 од Охрид (73г, 80г и 81г ), по 2 лица од Кочани (66г и 67г ), Струмица (63г и 79г ) и Гевгелија (73г и 80г), и по едно лице од Куманово (70г), Прилеп (63г), Кичево (71г), Неготино (64г), Крива Паланка (79г) и Струга (70г). Од починатите пациенти, 7 лица се починати во домашни услови (4 од Битола за цел месец април), а 21 се починати во болнички услови.
Направени се 2.874 тестови преку: ИЈЗ – 531, ЦЈЗ Скопје – 80, ЦЈЗ Битола – 78, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – 0, Судска медицина – 7, лабораторија болница Козле – 11, УК Пулмологија со алергологија – 11, ГОБ 8-ми Септември – 19, Институт за микробиологија – 0, МАНУ – 120, Жан Митрев (Филип Втори) – 196, Авицена -201, Биотек – 367, Систина – 196, лабораторија Лаор – 152, Синлаб – 51, Ремедика – 46, Плодност – 32, Генеа – 4, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 772 теста. Во земјата, досега, се направени вкупно 713.139 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 151.122, бројката на оздравени пациенти е 130.910, на починати е 4.742, а бројот на активни случаи изнесува 15.470 лица.

Сподели на:

Related Posts