Day: јуни 17, 2021

ФИЛИПЧЕ: ЖЕНАТА Е НА ПРВО МЕСТО ВО ОПШТЕСТВОТО, СЕ ГРИЖИМЕ ЗА СЕКОЈА МАЈКА И СОПРУГА

Жената е на прво место во општеството, го почитуваме нејзиното право и интегритет – се грижиме за секоја мајка, сопруга, жена. Со новиот закон за прекинување на бременоста ги укинавме сите административни бариери кои ја одложуваа постапката за прекин на бременоста. Започнувајќи од 2019 година во континуитет е достапна најсовремена биолошка терапија за сите жени […]

ИНВЕСТИРАМЕ ВО МЛАДИТЕ ЛЕКАРИ – НАДОМЕСТОЦИ ЗА ДЕЖУРСТВА И ЗДРАВСТВЕНО ОСИГУРУВАЊЕ ЗА СПЕЦИЈАЛИЗАНТИТЕ

Платени дежурства и надомест за здравствено осигурување е нешто што првпат добиваат специјализантите во нашата држава. Решавањето на ова прашање ги опфаќа сите идни приватни специјализанти и придонесува за зголемување на мотивацијата при работењето. На овој начин се стремиме кон дополнителна мотивација за оваа група на лекари. Министерството за здравство активно ги слуша барањата на […]

СЕ УКИНУВА ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС, ОГРАНИЧУВАЊЕТО НА РАБОТНОТО ВРЕМЕ НА УГОСТИТЕЛСКИТЕ ОБЈЕКТИ, БРОЈОТ НА ГОСТИ НА ПРОСЛАВИ И НА ЗАБРАНАТА ЗА КОНЦЕРТИ И ЗАБАВИ

Владата на денешната 79-та седница ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести и ги донесе следните одлуки, кои важат од 16 јуни 2021 година (среда): Престанува да важи забраната и посебниот режим на движење на лица и возила од јавен превоз на територијата на Република Северна Македонија; Се укинува ограничувањето на работното време на […]

РЕГИСТРИРАНИ 10 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 155.593, ОЗДРАВЕНИ 18 – НЕМА ПОЧИНАТИ ЛИЦА

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:Во последните 24 часа се направени 3.529 тестирања, а регистрирани се 10 нови случаи на КОВИД-19 од: Скопје, Куманово и Прилеп – по двајца, Гостивар, Крива Паланка, Кратово и Охрид – по едно лице.Регистрирани се 18 оздравени пациенти од: Скопје – 11, Прилеп и Радовиш […]

НОВИ 15 СЛУЧАИ НА КОВИД, 14 ОЗДРАВЕНИ, ПОЧИНАТИ НЕМА

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:Во последните 24 часа се направени 2.802 тестирања, а регистрирани се 15 нови случаи на КОВИД-19 од: Кичево – 5, Скопје – 4, Тетово – 3, Прилеп, Охрид и Делчево – по едно лице.Регистрирани се 14 оздравени пациенти од: Скопје – 11, Куманово, Гостивар и […]