Day: јули 9, 2021

ОД ПОНЕДЕЛНИК ВАКЦИНАЦИЈАТА ЌЕ СЕ ОДВИВА БЕЗ ЗАКАЖУВАЊЕ – ЗДРАВСТВЕНИТЕ ДОМОВИ НА ТЕРЕН

Почнувајќи од понеделник (12 јули), вакцинацијата во државата ќе се одвива без закажување термини. Започнува и теренската вакцинација, којашто ќе се врши преку Здравствените домови, а во денешната изјава за медиуми, министерот за здравство д-р Венко Филипче најави дека ќе се одобри вакцинација и за децата. Според препораките, децата од 12 до 16 години ќе […]

ВЧЕРА АПЛИЦИРАНИ 11.393 ДОЗИ, ВКУПНО ВАКЦИНИРАНИ 496.228 ЛИЦА

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица кои изразиле желба за вакцинација преку веб платформата vakcinacija.mk е 496.228 граѓани.   На вакциналните пунктови во државата, заклучно со вчера, се вакцинирани вкупно 408.953 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 8.355 граѓани, а вчера […]

НАЈСОВРЕМЕНИ МЕДИЦИНСКИ АПАРАТИ НА РАСПОЛАГАЊЕ ЗА КОВИД ЦЕНТРИТЕ

Министерството за здравство информира дека во рамки на проектот за итно справување со кризата предизвикана од КОВИД-19, финансиран со заем од Светска банка, набавени се најсовремени медицински апарати.Во текот на вчерашниот ден почна испораката и инсталација на апаратите и тие се веќе инсталирани во Институтот за белодробни заболувања кај децата-Козле, Штип, Струмица, Куманово и Гевгелија, […]