МИНИСТЕРСТВО

МЗ:ПРИСТИГНА НАЈСОВРЕМЕНАТА ТЕРАПИЈА ЗА ЛЕКУВАЊЕ ПАЦИЕНТИ СО КОВИД 19

Министерството за здравство информира дека пристигна најсовремениот метод на терапија за пациенти заболени со вирусот Ковид 19, моноклонална „коктел терапија“ со антитела од лековите “CASIRIVIMAB и IMDEVIMAB”,  одобрена за употреба од Европската агенција за лекови (ЕМА).Министерството за здравство по бројни преговори успеа да се приклучи кон Заеднички Договор за Рамковна спогодба на кој ексклузивно право […]

ИНФОРМАЦИЈА ЗА ТЕРЕНСКА ВАКЦИНАЦИЈА, УТРЕ(ПЕТОК,16.07.21)

Теренската вакцинација утре (петок) 16.07.21 ќе се одвива во следните населени места: Делчево – Косевица, Костин Дол Тетово – Доброште, Нераште Гостивар – Добридол, Неготино, Топлице,Сенакосе,Горјане Ресен – Грнчари, Подмочани Штип – Горачино, Лесковица, Пиперово, Брест Долнени – Бело поле, Новоселани, Заполжани, Вранче, Кутлешево, Средорек Прилеп – Мариово Св. Николе – Горобинци Кратово – Карвак […]

ФИЛИПЧЕ НА СОСТАНОКОТ СО УПРАВНИОТ ОДБОР НА МАТТО, СОРАБОТКАТА СО МАКЕДОНСКО – ТУРСКАТА СТОПАНСКА КОМОРА Е ЗНАЧАЈНА ЗА МАКЕДОНСКИОТ ЗДРАВСТВЕН СИСТЕМ

Министерството за здравство има долгогодишна соработка со Македонско – Турската стопанска комора во Македонија – МАТТО и бележи исклучителна поддршка во унапредување на македонскиот здравствен систем низ годините, а  исклучително во изминатите неколку години. Mинистерот за здравство д-р Венко Филипче, учествуваше на состанок на  управниот одбор на МАТТО. Филипче, им се обрати на присутните и се заблагодари  за помошта и […]

ПОЧНА ПРИЈАВУВАЊЕТО ЗА ВАКЦИНИРАЊЕ НА ДЕЦАТА

Секој родител или стрател кој сака да се векцинира неговото дете ќе треба да го пријави на веб страницата: vakcinacija.mk. Вакцинирањето почнува во петок и после тоа ќе се поделат термините за вакцинирање на децата. Родителите или старателите ќе може да ги регистрираат децата и од петок ќе започне апликацијата на вакцините.  Закажување термин за вакцинација […]

ФИЛИПЧЕ ГО ПОСЕТИ НОВООТВОРЕНИОТ ПУНКТ ЗА ВАКЦИНАЦИЈА ВО ШУТО ОРИЗАРИ

Министерот за здравство д-р Венко Филипче, денеска го посети вакциналниот пункт во Поликлиниката во Шуто Оризари, и каде граѓаните од оваа општина, од денеска ќе може да се вакцинираат за Ковид 19 без закажан термин. Пунктот за вакцинација во оваа општина почна да работи од денеска, а работното време на истиот ќе биде од понеделник […]

ИНФОРМАЦИИ ЗА ТЕРЕНСКА ВАКЦИНАЦИЈА

Теренската вакцинација започнува денеска во овие населени места во секоја од следните општини: Делчево – Дулица Гостивар – Чегране, Форино, Врапчиште, Тумчевиште Ресен –  Долно Дупени, Љубојно, Брајчино Штип – Три Чешми, Криви Дол, Врсаково, Сарчиево, Судиќ Прилеп – Ропотово, Пешталево, Секирци, Рилево, Браилово, Г.Радобол, М.Радобил, Тројаци, Топлица, Ракле, Никодин, Царевиќ   Свети Николе – Лозово Кратово […]

ПРВПАТ ВО МАКЕДОНСКОТО ЗДРАВСТВО ВГРАДЕН СТИМУЛАТОР НА НЕРВОТ ВАГУС, ТЕРАПИЈА ЗА НАЈТЕШКА ФОРМА НА ЕПИЛЕПСИЈА

Министерството за здравство информира дека на Клиниката за неврохирургија, заедно со тим лекари од Клиниката за неврологија, кај 36 годишна пациентка беше успешно вгарден стимулатор на нервот вагус. Оваа хируршка метода за првпат се воведува кај нас како редовна терапија за пациенти со најтешка форма на епилепсија, која тешко се контролира со лекови. Операцијата опфаќа […]

ФИЛИПЧЕ: ВО ФУНКЦИЈА Е ЦЕЛОСНО РЕНОВИРАНАТА УРГЕНТНА АМБУЛАНТА НА ГАК

Од денеска е во функција целосно реновираната ургентна амбуланта, којашто дневно опслужува 50-60 жени коишто доаѓаат за различни ургентни состојби во областа на гинекологијата. Опремена е со нови ЦТГ апарати, односно апарати со коишто се регистрира срцевата активност кај бебињата, нов стол и сега амбулантата има пријатен амбиент да ја пружа соодветна здравствена услуга.Дополнително на […]

РЕГИСТРИРАНИ 20 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 155.507, ОЗДРАВЕНИ 30, ПРИЈАВЕНИ ДВЕ ПОЧИНАТИ ЛИЦА

Во последните 24 часа се направени 2.885 тестирања, а регистрирани се 20 нови случаи на КОВИД-19 од: • Куманово – 5• Скопје и Битола – по 4• Тетово – 3• Прилеп, Охрид, Кичево и Крива Паланка – по 1 едно лице. Пријавени се две починати лица: од Скопје (63г и 78г).Регистрирани се 30 оздравени пациент […]

РЕГИСТРИРАНИ 28 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНО ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 155.469, ОЗДРАВЕНИ 23, ПОЧИНАТИ 5 ЛИЦА

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:Во последните 24 часа се направени 2.619 тестирања, а регистрирани се 28 нови случаи на КОВИД-19 од:Скопје – 16, Куманово – 9, Тетово – 2, Прилеп – 1.Регистрирани се 23 оздравени пациент од:Скопје – 15, Охрид и Струга – по 3, Куманово и Кочани – […]