ПРОЕКТИ

ДЕНЕСКА СЕ ПОТВРДЕНИ 25 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19-ВКУПНАТА БРОЈКА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 2039, ОЗДРАВЕНИ СЕ 17 ПАЦИЕНТИ-ПОЧИНАТИ 3 ЛИЦА

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 17 оздравени пациенти во: Скопје-11, Куманово-4, Тетово-1 и Велес-1. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина пациент од Струга (58г) и пациент од Скопје (47г) и двајцата долго време поставени на механичка вентилација. Во ГОБ „8 септември“ почина пациент од Тетово (41г) […]

ФИЛИПЧЕ: ЗДРАВСТВОТО ОДЛИЧНО СЕ СПРАВИ СО ПАНДЕМИЈАТА

Во вечерашното интервју на телевизија Алсат М, Министерот за здравство Доц. д-р. Венко Филипче зборувајќи за состојбата со коронавирусот оцени дека здравствениот систем и здравствените работници одлично се справија со пандемијата. „Нашите здравствени работници одговорија многу брзо и на највисоко експертско- стручно ниво. И во однос на раната детекција и превенцијата и во однос на […]

ОД ДЕНЕСКА ПРЕСТАНУВА ДА ВАЖИ ОДЛУКАТА ЗА ЗАБРАНА И ПОСЕБЕН РЕЖИМ НА ДВИЖЕЊЕ-ЗАДОЛЖИТЕЛНО НОСЕЊЕ ЗАШТИТНА ОПРЕМА , МИЕЊЕ РАЦЕ И ОДРЖУВАЊЕ НА ПОТРЕБНАТА ДИСТАНЦА

Од денеска целосно престанува да важи Одлуката за забрана и посебниот режим на движење на граѓаните на територијата на Република Северна Македонија. Оваа одлука е донесена врз база на детална анализа за досегашниот три месечен период откако е дијагностициран првиот случај со коронавирус во земјава. Заклучокот е дека соодветно се почитуваат препораките и алгоритмите на […]

ДЕНЕСКА СЕ ПОТВРДЕНИ 16 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНАТА БРОЈКА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 2014, ОЗДРАВЕНИ СЕ 14 ПАЦИЕНТИ – ПОЧИНАТИ СЕ 3 ЛИЦА

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 14 оздравени пациенти во: Скопје-3 и Тетово-11. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина пациентка од Велес (78г), хоспитализирана на 14 мај. Во ГОБ „8 септември“ почина пациент од Тетово (84г), примен во болница на 20 мај и пациентка од Скопје (76г) […]

ЗГОЛЕМУВАЊЕТО НА ПЛАТИТЕ ЗА ЗДРАВСТВЕНИТЕ РАБОТНИЦИ, ИНВЕСТИЦИЈА ВО ЧОВЕЧКИ КАПИТАЛ, ВО ЈАВНОТО ЗДРАВСТВО НО И ВО ИДНИНАТА НА ДРЖАВАТА

Во мигови кога целиот свет се соочува со криза за јавното здравје, јасно е дека здравството и здравствените работници се еден од клучните столбови во државата, кои се во постојана борба за справување со коронавирусот, но се и најизложени на ризици. Како резултат на несебичните заложби на вработените во здравствените установи за сите здравствени и […]

МЕЃУНАРОДНА НЕДЕЛА ЗА ПОДИГНУВАЊЕ НА СВЕСНОСТА ЗА ЗДРАВЈЕТО НА ТИРОИДНАТА ЖЛЕЗДА ПОСВЕТЕНА НА ЗДРАВЈЕТО НА МАЈКИТЕ И НОВОРОДЕНЧИНЊАТА

Во периодот од 25 – 31 мај се одбележува 12. Меѓународна недела за подигнување на свесноста за здравјето на тироидната жлезда. Здравјето на тироидната жлезда е важно за целокупното функционирање на организмот, бидејќи тироидната жлезда произведува тироидни хормони кои го регулираат телесниот метаболизам – производството на енергија од нутритиентите и кислородот и се неопходни за […]

ДЕНЕСКА СЕ ПОТВРДЕНИ 29 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19-ВКУПНАТА БРОЈКА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ Е 1723, ОЗДРАВЕНИ СЕ 6 ПАЦИЕНТИ

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 6 оздравени пациенти во: Штип-1, Велес-3, Гостивар-1, Кочани-1. Во изминатите 24 часа направени се 349 тестирања, а потврдени се 29 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-9, Куманово-1, Прилеп-6, Тетово-5, Струга-2, Велес-2, Битола-2, Охрид-2. Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од […]

ДЕНЕСКА СЕ ПОТВРДЕНИ 20 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19-ВКУПНАТА БРОЈКА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ 1694-ПОЧИНАТИ СЕ 3 ЛИЦА

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 24 оздравени пациенти во: Скопје-12, Прилеп-7, Тетово-3, Кавадарци-1, Пехчево-1. Починати се 3 лица. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје почина пациентка од Прилеп на 59 години, хоспитализирана на од 7 мај. Во ОБ Велес почина пациент од Велес на 76 […]

ДЕНЕСКА ПОЧНА ТАРГЕТИРАНИОТ СКРИНИНГ СО ПСР ТЕСТОВИ-ПРВИ СЕ ТЕСТИРААТ ВРАБОТЕНИТЕ ВО ГРАДИНКИТЕ

Министерството за здравство информира дека денеска почна таргетираниот скрининг на одредени критични категории на пациенти за КОВИД-19. „Од денеска почнува скринингот на одредени критични категории. Почнуваме со вработените во градинките, со цел паралелно на овој процес со кој се прави изготвување на протоколот за работа на градинките, тие да се ставаат во функција. Сметаме дека […]

ДЕНЕСКА ПОТВРДЕНИ 10 НОВИ СЛУЧАИ СО КОРОНА, ВКУПНО 1.674 ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ, ОЗДРАВЕНИ 5, ПОЧИНА ЕДНО ЛИЦЕ

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 5 оздравени пациенти во: Скопје – 3 и Неготино – 2 лица. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина пациент од Делчево на 60 годишна возраст, хоспитализиран на клиниката од 29 април. Во изминатите 24 часа се направени 189 тестирања, а потврдени […]