ДЕНЕСКА СЕ РЕГИСТРИРАНИ 929 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД 19 – ВКУПНАТА БРОЈКА НА ДИЈАГНОСТИЦИРАНИ Е 70883, ОЗДРАВЕНИ СЕ 1068 ПАЦИЕНТ – ПОЧИНАТИ СЕ 28 ЛИЦА

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2758 тестирања, а регистрирани се 929 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-417, Куманово-40, Штип-20, Прилеп-47, Тетово-46, Струга-31, Велес-39, Битола-46, Охрид-33, Кавадарци-23, Гостивар-37, Гевгелија-11, Струмица-32, Крива Паланка-7, Радовиш-2, Крушево-1, Кочани-22, Пробиштип-1, Демир Хисар-2, Македонски Брод-1, Пехчево-1, Берово-5, Валандово-3, Виница-4, Делчево-10, Кратово-1, Свети Николе-10, Кичево-22, Ресен-5, Неготино-10.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 1068 оздравени пациенти од: Скопје-255, Куманово-51, Дебар-3, Штип-40, Прилеп-81, Тетово-74, Струга-23, Велес-64, Битола-33, Охрид-31, Кавадарци-40, Гостивар-67, Гевгелија-22, Струмица-68, Крива Паланка-11, Радовиш-8, Кочани-27, Пробиштип-6, Демир Хисар-3, Македонски Брод-7, Берово-15, Валандово-6, Виница-9, Делчево-31, Кратово-10, Свети Николе-19, Кичево-42, Ресен-9 и Неготино-13.

Починати се 28 лица, пет пациенти од Скопје (58, 75, 67, 78 и 22г), еден од Куманово (69г), еден од Дебар (66г), шест пациенти од Прилеп (70, 77, 53, 56, 69 и 82г), двајца од Струга (59 и 69г), еден од Велес (66г), тројца од Битола (76, 69 и 61г), еден од Кавадарци (57г), еден од Гостивар (83г), еден од Радовиш (80г), еден од Крушево (64г), еден од Кочани (65г), еден од Пробиштип (78г), двајца пациенти од Кратово (76 и 76г) и еден пациент од Кичево (80г). Од нив, двајца се починати вон, останатите се починато во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 70883, бројката на оздравени пациенти е 47364, на починати е 2051, а бројот на активни случаи изнесува 21468. Во вчерашната статистика е направена техничка грешка во бројот на оздравените лица во Крушево, која денес е коригирана и согласно тоа, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
• Скопје 30689, активни 11042
• Куманово 4155, активни 645
• Дебар 526, активни 136
• Штип 2964, активни 457
• Прилеп 3516, активни 920
• Тетово 4274, активни 998
• Струга 1699, активни 422
• Велес 2338, активни 668
• Битола 2514, активни 889
• Охрид 1921, активни 560
• Кавадарци 1559, активни 566
• Гостивар 2982, активни 883
• Гевгелија 874, активни 257 (65 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 151 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 1939, активни 556
• Крива Паланка 505, активни 132
• Радовиш 493, активни 121
• Крушево 149, активни 74
• Кочани 1374, активни 244
• Пробиштип 392, активни 71
• Демир Хисар 214, активни 53
• Македонски Брод 191, активни 35
• Пехчево 114, активни 20
• Берово 441, активни 109
• Валандово 241, активни 53
• Виница 409, активни 123
• Делчево 578, активни 269 (163 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 168, активни 27
• Свети Николе 945, активни 200
• Кичево 1409, активни 382
• Ресен 542, активни 196
• Неготино 768, активни 360 (114 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 2758 теста се преку: ИЈЗ-509, ЦЈЗ Скопје-82, Авицена-270, Биотек-213, МАНУ -168, Жан Митрев (Филип Втори)-213, Систина со PCR метода -177, лабораторија Лаор –44, Судска медицина-11, ЦЈЗ Битола-48, Инфективна клиника-5, ГАК-13, Синлаб-71, Ремедика-19, лабораторија болница Козле-20, ЈЗУ (рапид тест) -893, УК Пулмологија со алергологија –2, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 357.102 тестирања на Ковид -19.

Сподели на:

Related Posts